Fen eğitiminde kavramsal ve işlemsel öğrenme üzerine akademisyen görüşleri
Academicians' views on constructivist and operational learning in science education
- Tez No: 415434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öğretim elemanlarının kavramsal ve işlemsel öğrenmenin dengelenmesinin önemi üzerine görüşleri ve bu görüşler doğrultusunda fizik problemlerinin çözümünde işlem basamaklarının oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem gurubunu, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Fen ve Fizik eğitimi alanlarında görev yapan 8 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Bu araştırmada kavramsal ve işlemsel öğrenme tanımlarının ve basamaklarının belirlenmesi amacıyla hazırlanan 12 adet görüşme sorusu yorumlayıcı bir yaklaşım olan fenomenografik yaklaşıma göre gruplandırılmıştır. Gruplandırma sonucunda 4 farklı kategori (A, B, C ve D) ortaya çıkmıştır. A grubunda kavramsal bilgi ile işlemsel bilginin arasındaki ilişkilerin belirlenmesi, B grubunda fen eğitiminde kavramsal bilgi ve işlemsel bilginin öneminin belirlenmesi, C grubunda kavramsal ve işlemsel öğrenmenin anlamlı olması kalıcılık konusunda birbirleri üzerine etkilerinin sorgulaması, D grubunda ise fizik öğrenme ve matematik öğrenmenin birbirleri üzerine etkisini sorgulanması amaçlanmıştır. Görüşmeler sonunda elde edilen verilere göre fen eğitiminde kavramsal öğrenme ve işlemsel öğrenmenin çok önemli olduğu, işlemsel bilginin kavramsal bilgiyi, kavramsal bilginin de işlemsel bilgiyi içerisinde barındırdığı, kavramsal bilginin kazanılmış olmasının işlemsel bilginin kazanılmasına etki edeceği ancak işlemsel bilginin kazanılmış olmasının kavramsal bilgi edinmeye etki etmeyebileceği, kavramsal öğrenme ve işlemsel öğrenmenin dengelenmesi gerektiği, dengenin olduğu öğrenmelerde öğrencilerin anlamlı ve kalıcı öğrenmeleri ile pozitif bir ilişki kurulabileceği, öğrencilerin fizik problemlerini çözerken matematik kullanmada zorluk yaşamalarının nedeni olarak da eğitim sistemi, öğretmen ve öğrenciden kaynaklanan çeşitli faktörlerin etkili olduğu belirtilmiştir. Fen ve matematik eğitiminde kavramsal ve işlemsel bilginin dengeli kullanılması sonucunda öğrenme daha sağlıklı, kalıcı ve anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining the opinions of academics on the importance of balancing the conceptual and operational learning and in accordance with these views establishing the process steps in physics problems. The sample group of the research was composed of eight faculties employed in Science/Physics Education in Ağrı İbrahim Çeçen University and Atatürk University. In this study, 12 interview questions which are prepared with the aim of identifying the descriptions and steps of cognitive and operational learning are grouped based on phenomenographic approach which is an explicative approach. As a result of grouping, four different categories (A, B, C and D) have been formed. It is aimed at; identifying the relations between cognitive knowledge and operational knowledge in category A, identifying the importance of cognitive knowledge and operational knowledge in science education in category B, expressiveness of cognitive and operational learning and examination of the influence on each other in terms of permanence in category C, while in category D, it is aimed at examining the influence of learning mathematics and learning physics on each other. According to the results gained from the interviews, it is stated that cognitive learning and operational learning are of crucial importance in science education, operational knowledge includes cognitive knowledge and vice-versa, having gained the cognitive knowledge (or might have) has influence on gaining operational knowledge, whereas having gained the operational knowledge might not have influence on gaining cognitive knowledge, it is necessary that cognitive learning and operational learning be balanced, in case the balance is ruined/disturbed (in case of unbalance) the students might set up positive relations with their permanent learning, various factors emanating from teacher, student, educational system have influence on difficulties experienced by the students in using mathematics for solving physics problems. At the end of the use of conceptual and operational knowledge in balance leaning will be more healthful, permanent and more meaningful.