Fen Bilimleri dersi 6. sınıf insanlarda üreme, büyüme ve gelişme konusunda öğretmen ve öğrenci cinsiyet farklılığının akademik başarıya etkisi, öğretmen ve öğrenci görüşleri
The effect of students' and teachers' gender di̇ffrences on academi̇c achi̇vement i̇n the subject 'human reproducti̇on, growth and development' of 6th grade sci̇ence course teachers' and students' opi̇ni̇ons
  1. Tez No: 415433
  2. Yazar: HATİCE BETÜL YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri Dersi Ortaokul 6. Sınıf“İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”konusunda öğretmen ve öğrenci cinsiyet farklılığının akademik başarıya etkisini araştırmaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Bu kapsamda öğrencilere akademik başarı testi ve anket uygulanmış öğretmenlere de yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Çalışma 2014-2015 eğitim-öğretim yılında kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda öğrenim gördüğü 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmayı yürütebilmek için 4 grup seçilmiştir. Bu gruplardan 2 tanesi kız grubu, 2 tanesi erkek grubu olarak belirlenmiştir. Kız öğrencilerden oluşan grubun birine bayan öğretmen (N: 24), diğerine ise erkek öğretmen (N: 21) 'İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme' konusunu anlatmıştır. Aynı şekilde erkek öğrencilerden oluşan grubun birine erkek öğretmen (N: 19) diğerine ise bayan öğretmen (N: 19)“İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”konusunu anlatmıştır. 'İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme' konusunda öğretmenin cinsiyetinin farklılığının akademik başarıya etkisini belirlemek amacıyla, veri toplama aracı olarak ön test-son test yaklaşımıyla İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme Başarı Testi (İÜBGBT) kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu 78 öğrenciye ve yarı yapılandırılmış mülakat formu ise 10 Fen Bilimleri öğretmenine“İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”konusu anlatılırken öğrencilerin ve öğretmenlerin sorunlarını ve duygularını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre,“İnsanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”konusunda öğretmen cinsiyeti ve öğrenci cinsiyetinin aynı olduğu gruplar ile öğretmen cinsiyeti ve öğrenci cinsiyetinin farklı olduğu gruplar arasında akademik başarı açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan anket uygulaması sonucunda ise öğrencilerin en çok karşı cinsiyetinteki öğretmenden utandığı, çekindiği ve bu yüzden soru soramadıkları belirlenmiştir. Örneğin,“Sperm ve yumurta nasıl bir şeydir?”,“Ergenliğe girilirken acı çekiliyor mu?”. Öğretmenlerden elde edilen yarı yapılandırılmış mülakat sonuçlarına göre, öğretmenlerin bu konuyu anlatırken daha çok düz anlatım yöntemini kullandığı, yaşadıkları sorunlara farklı çözümler getirdiği, öğrencilerin bu konuyu ayıp olarak algıladığı, öğrencilerin utandığı ve kendi cinsiyetindeki öğretmenden duygusal olarak daha rahat öğrendiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of students' and teachers' gender difference on academic achievement in the subject“Humans Reproduction, Growth and Development”of 6th grade elementary science course. In this study, an integrated method was used. In the study, a questionnaire was delivered to students and semi-structured interview was performed with teachers with a quasi-experimental design. This study was performed with 6th grade students composed of only boys and girls in the classrooms in 2014-2015 education-years. To conduct the study, four groups were chosen. Two groups as including only girls and other two groups as including only boys were determined. Female teacher who was assigned to one of the groups of composing of only girls (N=24), and male teacher to other group (N=21) taught the subject of“Humans Reproduction, Growth and Development”. Similarly male teacher who was assigned to one of the groups of composing of only boys (N=19), and female teacher to other group (N=19) taught the subject of“Humans Reproduction, Growth and Development”. To determine the effect of teachers' gender difference on academic achievement in the subject“Humans Reproduction, Growth and Development”, the Test Humans Reproduction, Growth and Development Achievement Test (HPGDAT) was used with a pre-test and post-test approach. A questionnaire developed by the researcher was delivered to 78 students and a semi-structured interview was performed with 10 teachers of Science to identify students' and teachers' problems and emotions while the subject“Humans Reproduction, Growth and Development”was being taught. According to results of this study, it was found that there is no significant difference among the groups that composed of students and teachers having the same gender and the groups that composed of students and teachers having the different gender in terms of academic achievement in the subject“Humans Reproduction, Growth and Development”. In addition, according to the results of a questionnaire it was found that the students were shy and timid mostly talking with a teacher having an opposite-sex and therefore they could not ask questions (e.g., What are sperm and egg?, Is there any pain in entering puberty?). According to semi-structured interview results with teachers, they used a lecturing method and mostly suggested different solutions to overcome the problems while teaching this subject. In addition, it was found that students perceived this subject as nasty, they were ashamed and they learned, from the teachers having same sex with them more easily emotionally.