Travma dışı akut karın olgularında ameliyat kararının verilmesinde D-dimer, CRP, pro-kalsitonin ve beyaz küre sayısının etkinliği
The di̇agnosti̇c value of D-di̇mer CRP prokalci̇toni̇n and wbc count i̇n deci̇si̇on of non traumati̇c acut abdomen case operati̇ons
- Tez No: 415441
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Non-travmatik akut karın ağrılarında tanı konulması aşamasında arada kalınan hastalarda karar vermek için bazı laboratuvar paramatreleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada; akut karın ağrısı ön tanısıyla hastaneye yatırılan has-talarda lökosit, CRP, D-Dimer ve prokalsitonin seviyelerinin değişiminin cerrahi kararı vermedeki etkinlikleri araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma; acil servise başvuran ve travma dışı akut karın ağrısı ön tanısı ile genel cerrahi konsültasyonu istenilen 18-65 yaş arası hastalar üzerinden yürütüldü. Çalışmaya dahil edilen hastalar; başvuru gününde ameliyata alınanlar (Grup-1), 1. gün ameliyata alınanlar (Grup-2) ve klinik takip sonrasında ame-liyat endikasyonu koyulmayanlar (Grup-3) şeklinde 3 ana gruba bölündü. Bu gruplar-da belirtilen süreler boyunca günde 1 sefer rutin olarak çalışılan hemogram ve CRP testlerine ek olarak D-dimer ve PKT değerleri çalışıldı. Bu protokole göre; Grup-1'de ameliyat öncesi 1 kez, Grup-2'de 0. ve 1. gün olmak üzere 2 kez, Grup-3'de 0. , 1. ve 2. gün olmak üzere 3 kez yukarıda belirtilen laboratuvar testleri yapıldı. Klinik takip süreci sonucunda ameliyat kararı verilen veya medikal tedavi kararı verilip taburcu edilen hastalardaki D-dimer ve PKT değerlerinin değişim seviyelerine bakıldı. BULGULAR: Çalışmada Grup1'de 41, Grup 2' de 33 ve Grup 3'de 67 olmak üzere toplam 141 hastanın WBC, CRP, D-Dimer ve PKT değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Some laboratory tests are used to decide for irreso-lute patients of non-traumatic acute abdomen pain. In this study, effects of leuco-cyte, CRP, D-Dimer and procalcitonin levels change in surgery decision were searched on patients hospitalized with acute abdomen pain. MATERIAL AND METHOD: This study was performed on emergency unit pa-tients between ages of 18-65, consulted to general surgery clinic with pre-diagnosis of acute abdomen pain. The patients included to study were divided to three main groups as: operated in application day (Group-1), operated in post-operative 1.day (Group 2), operated in post-operative 2.day (Group 3). In these groups; in addition to hemogram and CRP tests that are examined once a day in routine, D-dimer and Pro-calcitonin were examined. According to this protocol; mentioned tests performed before operation for once in Group-1, twice in Group-2 as 0. and 1.days, three times in Group-3 as 0., 1. and 2. days. D-dimer and procalcitonin change levels of patients operation decision and medical treatment and discharge decision given were exam-ined. FINDINGS: In the study; WBC, CRP, D-Dimer and PKT levels of patients, 41 in Group-1, 33 in Group-2, 67 in Group-3 were examined.