ARCS motivasyon yönteminin 8. sınıf hücre bölünmesi ve kalıtım ünitesinde öğrencilerin motivasyonu, başarısı ve tutumlarına etkisi
The effects of ARCS motivation metod on students' motivation, success and atitudes in 8th class cell division and inheritence unit
- Tez No: 415440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Öğrenme-öğretme sürecinin verimli bir şekilde yürütülerek öğrencilerin akademik başarılarının artırılması birçok kavramla ilişkilidir. Öğrencilerin derse yönelik motivasyon düzeyi ve tutumu bu kavramların en önemlilerindendir. Bu araştırmada ARCS Motivasyon modelinin öğrenci motivasyonuna, tutuma ve akademik başarıya etkisi incelenmiştir. Çalışmada karma araştırma metodu kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında; iki farklı öğretim yönteminin etkinliğini belirlemek amacıyla“yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Deney grubunda Fen Bilimleri dersi Hücre Bölünmesi ve Kalıtım ünitesinin öğretimi ARCS Motivasyon öğrenme modeline uygun dizayn edilerek öğretim yapılırken, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli öğretim aynı öğretmen tarafından yapılmıştır. Araştırmanın uygulama süreci 7 haftalık toplam 28 saatlik uygulama süresince gerçekleşmiştir. Araştırmada akademik başarı testi, fen bilimlerine yönelik tutum ölçeği, fen bilimleri motivasyon ölçeği ve öğrenci mülakatları (görüşme) formu olmak üzere dört farklı ölçme aracı ile veri toplanmıştır. Araştırma, Ağrı merkezde bulunan bir devlet ortaokulunda 8. sınıfta öğrenim görmekte olan (N=242) öğrenciden oluşan deney ve kontrol grubu ile yürütülmüştür. Tüm 8. Sınıf öğrencilerinden 7 sınıftan yansız olarak seçilen 3 sınıf deney grubu, 4 sınıf ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri SPSS-20 (Statictical Package for Social Sciences Program, Version 20) programı ile nitel verilerini ise içerik analizine tabii tutulmuş frekans ve temalar yüzde olarak ifade edilmiştir. Araştırma sonunda deney grubu ve kontrol grubu birbirleri ile karşılaştırılırken grupların deneysel çalışma öncesi ve sonrası kendi performansları da karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunun motivasyon ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları olarak anlamlı fark saptanmıştır. Deney grubunun deneysel çalışma öncesi ve sonrasındaki motivasyon performansları arasında anlamlı farklılık saptanırken, Kontrol grubunda anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Cinsiyet bazında modelin kız öğrencileri erkek öğrencilere göre daha fazla öğretime motive ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler kullanılan motivasyon modelinin aktif öğrenmeyi desteklediğini, derse karşı motivasyolarını artırdığını, derslerin eğlenceli ve zevkli geçmesine neden olduğunu, kolay öğrenme ve ders çalışma isteğini artırarak, kendilerine olan güveni artırdığı yönünde olumlu görüş bildirmişlerdir. Araştırmada hem deney grubunun hem de kontrol grubunun çalışma sonrasındaki tutum puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmış, deney ve kontrol gruplarının her ikisin de derse karşı olumlu tutum geliştirdikleri belirlenmiştir. Akademik başarı anlamında deney grubu ile kontrol grubu arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Buradan hareketle ARCS Motivasyon Modelinin akademik başarıyı arttırmada, öğrencilerin derse olan tutumlarında olumlu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Increasing students acadamic skills by conducting learning-teaching process efficiently is assaciated with a lot of consepts. Students' motivation level and attitudes towards the lesson is one of the most significant ones. In this study, the effects of Arcs motivation model on students' attitude, motivation and academic success is conducted. In this study mixed research methods are used. In the quantitative portion of the study; To determine the efficacy of two different teaching methods“quasi-experimental design”is used. While teaching in the experimental group, the lessons of Cell Division and inheritence were designed in accordance with ARCS motivation learning methods, teacher-centered teaching was carried in the control group by the same teacher. The application process of the research took place seven weeks during a total of 28 hours of application. In the study data were collected with four different measurement tools, including academic achievement test, attitude scale for science, science and student motivation scale interviews (interview) forms. The study was conducted with experimental and control groups of students who are educated in a state primary school at 8th level (N=242). Out of seven 8th classes: 3 classes were chosen as experimental group and 4 classes were chosen as control group without any bias. Quantitative data of the research were analysed with SPSS-20 (Statictical Package for Social Sciences program, Version 20) while the qualitative data frequency and themes based on content analysis were expressed as percentages. While the experimental and control groups were compared at the end of the research, their performances before and after the study were compared as well. While a significant difference in the performance of experimental group before and after the study was found. There was not a significant change in the performance of control group. On gender base, it was identified that girls were more motivated than boys in this model. The students expressed positive remarks on behalf of the model by expressing that 'the model supports active learning, increases their motivation, makes the lesson more enjoyable, provides easy learning, boosts their desire for learning and provides self-confidence.' In the study, statistically significant difference between the average scores of both experimental and control group have been found and it is found out after the study that both groups developed positive attitude towards the course. While comparing both groups in terms of academic achievement, statistically significant difference was found in favor of the experimental group. Hence it can be claimed that the ARCS Motivation model has a positive impact in increasing students' attitude towards the lesson and their academic success.