Verbascum exuberans Hub.-Mor. türünün in vivo Antinosiseptif ve antiinflamatuvar etkilerinin araştırılması
Investigation of the in vivo Antinociceptive and antiinflammatory effects of Verbascum exuberans Hub.-Mor.
- Tez No: 415456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYHANCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Verbascum exuberans ekstresi (Vex)'nin antinosiseptif etkinliğini, bu etkide serotonerjik, nitrerjik ve opiyoderjik yolaklar üzerindeki rolünü ve antiinflamatuvar aktivitesini belirlemek üzere dizayn edilmiştir. Ekstrenin santral antinosiseptif etkinliği tail clip, tail flick ve hot plate testleriyle, periferal antinosiseptif etkinliği ise asetik asit ile oluşturulan writhing testiyle araştırılmıştır. Bu duruma ek olarak, Vex (250 mg/kg) L-NAME (100 mg/kg), siproheptadin (50 µg/kg) ve nalokson (1 mg/kg) ile kombine edilmiştir. Karragenan ile oluşturulan arka ayak pençe ödem modeli Vex (250 mg/kg)'nin antiinflamatuvar aktivitesinin belirlenmesinde kullanılmıştır. 250 mg/kg Vex % MPE değerlerini sadece tail clip testinde arttırırken (p˂0,05), 500 mg/kg Vex % MPE değerlerini tail clip, tail flick ve hot plate testlerinde arttırmamıştır (p˃0,05). Ekstrenin her iki dozu asetik asit ile oluşturulan writhing testinde kıvranma sayılarını azaltmıştır (p˂0,001). Vex ile kombine verilen L-NAME santral antinosiseptif testlerdeki % MPE değerini sadece tail clip testinde arttırdığı görülmüştür (p0,05). Çalışmamızda, Vex'nin santral spinal düzeyde antinosiseptif etkili olduğu, santral supraspinal düzeyde antinosiseptif etkili olmadığı ve Vex'nin periferal antinosiseptif etkili olduğu bulunmuştur. Vex'nin periferal antinosiseptif etkide hem nitrerjik hem de opiyoderjik yolaklara aracılık ettiği, serotonerjik yolağın aracılık etmediği görülmüştür. Ayrıca, Vex'nin santral spinal düzeyde nitrerjik yolak üzerinden antinosiseptif etkiye aracılık ettiği belirlenmiştir. Vex, karragenan ile oluşturulan inflamasyona karşı ödem miktarını TNF-α ve IL-1β düzeylerini azaltarak inhibitör etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the antinociceptive effects of Verbascum exuberans extract (Vex) and the contribution of nitrergic, serotonergic and opioidergic pathways of Vex, and the antiinflammatory activity of Vex. Tail clip, tail flick, and hot plate tests were used to investigate the central antinociceptive effect and acetic acid-induced writhing test was used to assess the pheripheral antinociceptive effect of Vex. In addition, Vex (250 mg/kg) was combined with L-NAME (100 mg/kg), cyproheptadine (50 µg/kg), and naloxone (1 mg/kg). Carrageenan-induced hind paw edema model was used for the assessment of antiinflammatory activity of Vex (250 mg/kg). Vex 250 mg/kg increased MPE % solely in tail clip test (p0.05).