Sıçan karaciğerinde parsiyal hepatektomi sonrası karvakrolün IL-6/STAT3 yolağına etkisi
Effect of carvacrol on IL-6/STAT3 pathway after partial hepatectomy in rat liver
  1. Tez No: 415457
  2. Yazar: BAŞAK DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UYANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Karvakrol, Lamiaceae familyasının uçucu yağlarında bulunan bir bileşendir. Antihepatotoksik, hepatoprotektif özelliğinin yanında karaciğer rejenerasyonuna katkısının olduğu bilinmektedir. Karvakrolün, hücre proliferasyonu ve rejenerasyon mekanizması üzerine etkisi ile ilgili yapılan araştırmalar az sayıdadır. Bu nedenle çalışmamızda, sıçanlarda %70 parsiyal hepatektomi (PH) sonrası uyarılan karaciğer rejenerasyonuna IL-6/STAT3 ve MAPK yolakları üzerinden karvakrolün etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda, ağırlıkları 250±30 gr olan 3 aylık erkek Wistar albino sıçanlardan her grupta n=6 olacak şekilde 6 grup oluşturulmuştur. Grup I ve II, Sham grupları; Grup III ve IV, 1mL %0,9 NaCl; Grup V ve VI ise 73 mg.kg-1 karvakrol verilen gruplardır. Grup III, IV, V ve VI hayvanlarına %68-70 PH yapılmıştır. Cerrahi işlemlerden 24 ve 48 saat sonra diseksiyon yapılmıştır. Serum örneklerinde Alanine Transaminase (ALT) enzim seviyeleri belirlenmiştir. Karaciğer rejenerasyon oranı hesaplanmıştır. Karaciğer kesitlerinde Hematoxylin ve Eosin (H&E) boyama ile histopatolojik analiz ve Proliferating Cell Nuclear Antigen (PCNA) immunhistokimya boyama ile proliferasyon değerlendirmeleri yapılmıştır. Karaciğerde, RT-PCR analizi ile IL-6/STAT3 ve MAPK yolaklarındaki bazı genlerin ifade düzeylerine ve Western Blot analizi ile bu genlerin protein ifadelerine bakılmıştır. Çalışmamızdan elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirilip gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Buna göre; PH'den 24 ve 48 saat sonra karvakrolün hepatosit çoğalması ve karaciğer rejenerasyonu üzerine olumlu etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carvacrol is a component in the essential oil of Lamiaceae family. Besides antihepatotoxic and hepatoprotective property is known that the contribution of liver regeneration. The research of related to the effects on cell proliferation and regeneration mechanism of carvacrol are merely. Therefore, in our study, 70% partial hepatectomy (PH) after liver regeneration in rats, induced IL-6/STAT3 and MAPK pathways through carvacrol effect was investigated. In our study, 6 groups were created to be each group n = 6 with Wistar albino male rats weighted 250±30 gr and 3 month old. Group I and II, Sham operated; Group III and IV, 1ml 0.9% NaCl; The Group V and VI are the group that treated with 73 mg.kg-1 carvacrol. 68-70% PH was performed to Group III, IV, V, VI animals. Dissection was performed 24 and 48 after surgical procedure. Alanine transaminase (ALT) enzyme levels in serum samples were determined. The liver regeneration rate was calculated. In liver sections, evaluation of histopathological analysis by staining Hematoxylin and Eosin (H&E) and the proliferation by proliferating cell nuclear antigen (PCNA) immunohistochemical staining was performed. In the liver, certain genes expression in IL-6/STAT3and MAPK pathways with RT-PCR analysis and protein expression of these genes with Western blot analysis were measured. All data obtained from this study were compared between groups were statistically evaluated. Accordingly; 24 and 48 hours after PH carvacrol on hepatocyte proliferation and liver regeneration was found to show a positive effect.