Sıçanlarda siklofosfamid nedenli kardiyotoksisitede oksidatif stres ve kalp hasarına karşı selenyumun koruyucu etkisi
Siçanlarda siklofosfamid nedenli kardiyotoksisitede oksidatif stres ve kalp hasarina karşi selenyumun koruyucu etkisi
- Tez No: 415458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antikanser bir ilaç olan siklofosfamid (CP) ürotoksik etkilerinin yanı sıra kardiyotoksik etkilerede sahiptir ve bu durum klinik kullanımını sınırlamaktadır. CP'nin kardiyotoksitesi ürotoksiteyle kıyaslandığında daha az yaygındır ve şu ana kadar CP nedenli kardiyotoksisitenin mekanizmasını çalışmak için daha az önem verilmiştir. Serbest oksijen radikallerinin inflamasyon boyunca aşırı üretilmesi kalp hasarının nedenlerinden biridir.Selenyum (Se) neredeyse bütün dokularda redoks durumlarında ve serbest oksijen radikallerinin düzenlenmesinde hayati rol oynamaktadır. Bu yüzden bu çalışmada CP kardiyotoksisitesi ve selenyumun olası koruyucu etkileri kalp dokusunda araştırıldı.Sonuç olarak, bu çalışma CP nedenli kardiyotoksisitede Se'un sadece potansiyel terapötik etkinliğini değil aynı zamanda kalp fonksiyon bozukluğu ile ilgili serbest oksijen türlerinin giderilmesi bakımından da önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The anticancer drug cyclophosphamide (CP) has cardiotoxic effects besides its urotoxicity, which both in turn limit its clinical utility. The cardiotoxicity of CP is less common compared to its urotoxicity, and not much importance has been given for the study of mechanism of CP-induced cardiotoxicity so far. Overproduction of reactive oxygen species (ROS) during inflammation is one of the reasons of the heart injury. Selenium (Se) play crucial roles in regulating ROS and redox status in nearly all tissues; therefore, in this study, the cardiotoxicity of CP and the possible protective effects of Se on rat heart were investigated.In conclusion, the present study not only points to the therapeutic potential of Se in CP-induced cardiotoxicity but also indicates a significant role for ROS and their relation to heart dysfunction.