Sıçanlarda siklofosfamid nedenli mesane hasarı üzerine borik asidin koruyucu etkisi
The Protective effect of boric acid on bladder damage caused by cyclophosphamide in rats
- Tez No: 558415
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYHANCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sitotoksik bir alkilleme maddesi olan siklofosfamid (CP), yaygın olarak kullanılan bir antimitotik ajandır. Ancak CP kulanımı, hemotoksisite ve ürotoksisitenin de dahil olduğu çoklu organ toksisitelerine neden olmaktadır. Hemorajik sistit, CP nedenli oksidatif strese atfedilen doz sınırlandırıcı yan etkilerden biridir. Borik asit (BA) serbest radikallere ve oksidatif ataklara karşı olduğu bilinen güçlü antioksidanlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda CP'nin neden olduğu mesane hasarı üzerine BA'nın olası koruyucu etkisini belirlemekti. Toplam 24 adet Sprague Dawley cinsi erkek sıçana standart kemirgen diyeti uygulandı. Sıçanlar rastgele 4 eşit gruba ayrıldı: Kontrol grubundaki sıçanlara 6 gün boyunca her gün 0.5 mL serum fizyolojik (SF) intraperitonel (i.p.) olarak verildi. 2. gruptaki sıçanlara 6 gün boyunca her gün 0.5 mL SF, 4. gün tek doz 200 mg/kg CP verildi. 3. gruptaki sıçanlara 6 gün boyunca her gün 200 mg/kg BA verildi. 4. grupta 6 gün boyunca her gün 200 mg/kg BA alan sıçanlara 4. günde tek doz 200 mg/kg CP verildi. Son BA veya SF uygulamasından 24 saat sonra, sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Deneyin sonunda etik kurallara uygun olarak, sıçanların mesaneleri ışık mikroskobik (histolojik) ve immünohistokimyasal (bax, bcl-2 ve kaspaz-3 gibi apoptotik belirteçler) analizler için alındı. CP uygulanan sıçanların mesanelerinde, geçici epitelyal incelme, belirgin bir inflamatuar reaksiyon ve kanama gözlendi. CP uygulanan grupta ayrıca, bcl-2'nin aktivitesi azalırken, bax ve kaspaz-3 pozitif hücrelerin sayısında artış görüldü. Buna karşılık, tedavi edilen CP+BA grubunda, mesane dokusunda hasarın oldukça azaldığı, bax ve kaspaz-3 pozitif hücre sayısında bir azalma, bcl-2 pozitif hücre sayısında bir artış saptandı. Ayrıca BA'nın kendi başına verildiğinde mesanede herhangi bir dejenerasyon ve apoptoza neden olmadığı tespit edildi. Sonuçlarımız, BA ön tedavisinin, anti-apoptotik ve antioksidan özellikleri ile CP nedenli mesane hasarına karşı sıçan mesanesini önemli derecede koruduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphamide (CP), a cytotoxic alkylating agent, is an prevalently used antimitotic agent. However, the use of CP leads to multiple organ toxicities including hemotoxicity and urotoxicity. Hemorrhagic cystitisis noted as one of the dose limiting side effects of its use, which is attributed to oxidative stress. Boron (B) is strong antioxidants against free radicals and oxidative attacks. The aim of the current study was to assess the probable caring effect of B on CP induced bladder damage in rats. A total of 24 Sprague Dawley male rats received a standard rodent diet. Rats were randomly divided into 4 equal groups: Rats in the control group were given 0.5 mL saline (SF) intraperitoneally (i.p.) every day for 6 days. Rats in group 2 were given 0.5 mL of SF daily for 6 days and 200 mg/kg of CP on day 4. The rats in group 3 were given 200 mg/kg BA every day for 6 days. The rats in group 4 receiving 200 mg / kg BA every day for 6 days were given 200 mg/kg CP on the 4th day. Twenty-four hours after the last BA or SF administration, the rats were sacrificed under anesthesia. In accordance with the ethical rules, at the end of the experiment, bladders of rats were taken for light microscopic (histological) and immunohistochemistry (apoptotic markers such as bax, bcl-2 and caspase-3). In the bladders of rats treated with CP, transient epithelial thinning, marked inflammatory reaction and bleeding were observed. In the CP-treated group, the activity of bcl-2 decreased while the number of bax and caspase-3 positive cells increased. On the other hand, in the treated CP+BA group, there was a decrease in bax and caspase-3 positive cell number, an increase in the number of bcl-2 positive cells, and a decrease in bax and caspase-3 positive cells. As well it was determined that boric acid did not cause any degeneration and apoptosis in the bladder when given on its own. Our results indicate that BA pretreatment significantly protects rat bladder against CP-induced bladder damage with its anti-apoptotic and antioxidant properties.