Açıköğretim lisesi öğrencilerinin öğretime ilişkin sorunlarının belirlenmesi
The Determination of the problems of the open high school students about education
  1. Tez No: 72359
  2. Yazar: SALİM AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
71 BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırma bulguları özetlenmiş, bu bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlar verilmiş ve bu sonuçlara göre araştırma probleminin çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir. ÖZET Açıköğretim Lisesi (AÖL) uygulaması ile ortaöğretim düzeyindeki bazı sorunlara çözüm getirilmeye çalışılmaktadır. Bu uygulamadan beklenen sonucun alınması, uygulama sırasında çıkabilecek sorunların bilimsel olarak çözüme ulaştırılmasıyla mümkün olacaktır. Bu araştırmada, AÖL'nin öğretime başlamasından itibaren ortaya çıkan sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde, araştırmada AÖL öğrencilerinin, TV ders programı yayınlarının niteliği hakkındaki görüşlerinin ve öğretime ilişkin sorunlarının belirlenmesine ve elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Tarama modelindeki bu araştırmada, evreni Ankara ilinde oturan tüm öğrenciler, örneklemi ise, 1995-1996 öğretim yılında kayıt yaptırmak ve kitap almak için AÖL'ye gelen 260 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak 63 maddeden oluşan anket formu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Öğrencilerin verdiği bütün cevaplar, frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama (X) istatistikleri kullanılarak özetlenmiştir. SONUÇLAR Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: 1. AÖL öğrencileri, farklı yaşlardaki, yansı çalışan, yansı çalışmayan, çoğu
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY The aim of this research is; to evaluate the opinions of the Open High School students about the quality of the TV lectures, define the problems about education and give suggestions according to the conclusions. The research is limited to the students living in Ankara and registered in Open High School at a determined time and their answers to the questionnaire. The students living universe, and the 260 students who come for registrations in 1995-1996 education year and take their books consist the working group. According to the aim of this research a questionnaire of 62 questions were developed and applied. The results obtained from the questionnaire were indicated in tables and summarised in contexts. The results shows that the students have positive attitudes about the quality of TV lectures. The preliminary problem of the student are gathered around the service of the high school, credit, communication, support, consultancy service and the exams.