Metal-malonat komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of metal-malonate complexes
- Tez No: 415473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, ligant olarak malonik asit (mal), 2-metilimidazol (2-Meim) ve 4-metilimidazol (4-Meim) ligantları kullanılarak (2-Meim)2[Co(mal)2(H2O)2] (1), (2-Meim)2[Ni(mal)2(H2O)2] (2), (4-Meim)2[Cu(mal)2] (3) ve (2-Meim)2[Zn(mal)2(H2O)2] (4) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Spektroskopik (UV-VIS, IR), manyetik ve termal özellikleri incelendi. 1, 3 ve 4 komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerin oda sıcaklığında manyetik duyarlılık ölçümlerinden spin manyetik momentleri hesaplandı. Co(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinin paramanyetik Zn(II) kompleksinin ise diyamanyetik olduğu gözlendi. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik analiz verilerinden komplekslerin ilk bozunma basamağında imidazol ve akua daha sonra mal ligantlarının ayrıldığı ve son bozunma ürünü olarak metal oksitlerin oluştuğu gözlendi. Komplekslerde malonat ligantlarının dianyonik halde çift dişli olarak metale koordine olduğu, 2-Meim ve 4-Meim ligantlarının tamamlayıcı katyon olduğu gözlendi. Merkez atomun koordinasyon geometrisinin (2-Meim)2[Co(mal)2(H2O)2], ve (2-Meim)2[Zn(mal)2(H2O)2] komplekslerinde bozulmuş oktahedral, (4-Meim)2[Cu(mal)2] kompleksinde ise karedüzlem olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, (2-Meim)2[Co(mal)2(H2O)2] (1), (2-Meim)2[Ni(mal)2(H2O)2] (2), (4-Meim)2[Cu(mal)2] (3) and (2-Meim)2[Zn(mal)2(H2O)2] (4) complexes were synthesized by using malonic acid, 2-methylimidazole (2-Meim) and 4-methylimidazole (4-Meim). Composition of complexes were determined by elemental analysis. Spectroscopic (IR and UV-Vis.), magnetic and thermal properties of complexes were investigated. 1, 3 and 4 complexes were characterized by X-ray single crystal diffraction method. At room temperature spin only magnetic moments were calculated from the magnetic susceptibility measurement of complexes. Co(II), Ni(II) and Cu(II) complexes were found to be paramagnetic whereas Zn(II) complex was diamagnetic. Thermal decomposition behaviour of complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. Thermal analysis datas show that complexes lose imidazole and aqua ligands in the first stage of decomposition and in the following stages mal ligands decompose to metaloxides. In the complexes, the malonate acted as dianionic bidentate ligand bonded to the metals and imidazole ligands were counterions. Coordination geometry of central atoms in the (2-Meim)2[Co(mal)2(H2O)2] and (2-Meim)2[Zn(mal)2(H2O)2] complexes were distorted octahedral, in the (4-Meim)2[Cu(mal)2]complex was square planar.