Malonik ve fenilmalonik ligand metal komplekslerinin floresans parametrelerinin belirlenmesi
Determination of fluorescence parameters of malonic and phenylmalonic ligand-metal complexes
  1. Tez No: 415474
  2. Yazar: EVREN GÖRKEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA RECEP KAÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, Malonik Asit[(CH2(COOH)2)] ve Fenilmalonik Asit [C6H5NCH(COOH)2] ligandlarının başlangıç maddeleri buharlaştırma ve nötralize etme metoduyla elde edilmiştir. Bu başlangıç maddeleri ErCl3, BaCl2, Cl3Dy, Cl3Gd metal kompleksleriyle koordine edilerek elde edilen yeni asit-metal komplekslerinin K X-ışını şiddet oranları, üretim tesir kesitleri ve floresans verimleri EDXRF metodu kullanılarak ölçülmüştür. Kimyasal şartlara bağlı olarak asit-metal komplekslerinin değişen kimyasal yapısı, X-ışını şiddet oranlarında bazı değişiklikleri meydana getirmiştir. Bu sonuca bağlı olarak, asit-metal komplekslerin şiddet oranları, üretim tesir kesitleri ve floresans parametrelerinin değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the starting substances of the ligands of Malonic Acid[(CH2(COOH)2)] and Phenylmalonic Acid [C6H5NCH(COOH)2] were obtained by the evaporation and neutralization method. The K X-ray intensity ratios, production cross sections and fluorescence yields of the obtained new acid-metal complexes with coordinated to the ErCl3, BaCl2, Cl3Dy, Cl3Gd metal complexes were measured by EDXRF method. The changing chemical structure of the acid-metal complexes depending on the chemical conditions has produced some changes in the X-ray intensities. Thus, the results have showed that the intensity ratios, production cross sections and fluorescence yields of the acid-metal complexes are changed.