Karadeniz kıyılarında bulunan bazı makro alg türlerinin antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial activities of some macro algae from Black Sea
- Tez No: 415493
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada; Ülkemizin Karadeniz kıyılarında doğal olarak yetişen Cystoseira barbata, Ulva lactuca ve Corallina elongata makro alg türlerine ait metanol, kloroform, etil asetat ekstraktları hazırlanarak disk difüzyon metoduna göre; Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter spp., Escheriachia coli, Bacillus subtilis B-354, Staphylococcus epidermidis B-4268, Stapyhlococcus aureus 29213, Candida albicans üzerinde antimikrobiyal etkileri test edilmiştir ve inhibisyon etkisi zon çapları olarak ölçülmüştür. Sonuçlar çalışmada kullanılan makro alg ekstrelerinin, test edilen mikroorganizmaların gelişmeleri üzerinde değişik düzeylerde etkiye sahip olduğunu göstermiştir. En yüksek antimikrobiyal etkiyi U. lactuca'nın kloroform ekstresi, E. coli'ye karşı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three species of macro algae extracts, which grown as naturally in Black Sea coast of our country, were investigated. The extracts of Cystoseira barbata, Ulva lactuca and Corallina elongate were prepared with methanol, chloroform, ethyl acetate and antimicrobial activities of these extracts were examined on test microorganisms as follows: Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter spp., Escheriachia coli, Bacillus subtilis B-354, Staphylococcus epidermidis B-4268, Stapyhlococcus aureus 29213, Candida albicans. Disc Diffusion Methods was used for measure the activity inhibition zones. The results showed that macro-algae extracts used in this study have effect of different levels on the growth of tested microorganisms. The highest inhibitory effect was showed by chloroform extracts of U. lactuca against E. coli.