Batlama Deresi fitoplankton ve epilitik alg florasının mevsimsel değişimi
The seasonal variation of phytoplankton and epilithic algae flora of Batlama Stream
- Tez No: 415494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Batlama Deresi'nin fitoplanktonu, epilitik alg florası ve bazı fizikokimyasal özellikleri Haziran 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında incelenmiştir. Batlama Deresi fitoplanktonunda Ochrophyta (49 takson), Euglenozoa (2 takson), Charophyta (2 takson), Cyanobacteria (1 takson) ve Chlorophyta (1 takson) divizyolarına ait toplam 55 takson tespit edilmiştir. Batlama Deresi epilitik florada Ochrophyta (80 takson), Euglenozoa (3 takson), Cyanobacteria (3 takson), Charophyta (2 takson), ve Chlorophyta (2 takson) divizyolarına ait toplam 90 takson tespit edilmiştir. Batlama Deresi alg florasında Ochrophyta divizyosu üyeleri tür sayısı ve yoğunluğu bakımından hakim olmuştur. Fitoplankton florasında ve epilitik florada toplam organizma sayısı yağışın arttığı aylarda azalış göstermiştir. Klorofil-a miktarı fitoplanktonun yoğunluğuna paralel bir gelişim göstermiştir. Batlama Deresi fitoplankton ve epilitik alg florasına Cluster (kümeleme analizi), Shannon-Weaver çeşitlilik ve düzenlilik indisleri, MDS (çok boyutlu ölçekleme) analizi uygulanmıştır. Cluster analizi sonuçları tespit edilen bulguları desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phytoplankton, epilithic algae and some physicochemical parameters of Batlama Stream were studied between June 2013 and May 2014. A total of 55 taxa were identified belonging to divisio of Ochrophyta (49 taxa), Euglenozoa (2 taxa), Charophyta (2 taxa), Chlorophyta (1 taxa) and Cyanobacteria (1 taxa) in the phytoplankton of Batlama Stream. A total of 90 taxa were identified belonging to divisio of Ochrophyta (80 taxa), Euglenozoa (3 taxa), Cyanobacteria (3 taxa), Charophyta (2 taxa) and Chlorophyta (2 taxa) on epilithic algae of Batlama Stream. Ochrophyta members were rich in species diversity and intensity in the algal flora of Batlama Stream. Total organisms decreased their numbers during the months of high rainfall. The amount of chlorophyll-a showed usually similar values to the density of the phytoplankton in both phytoplankton and epilithic flora. Cluster analysis, Shannon-Weaver diversity and evenness and MDS were applied on phytoplankton and epilithic flora. The results of Cluster analysis supported the values determined.