Pazarsuyu deresi algleri üzerine floristik bir araştırma
A floristic research on algae of pazarsuyu stream
- Tez No: 415498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pazarsuyu Deresi (Bulancak) fitoplankton ve epilitik alg florasını mevsimsel olarak belirlemek amacıyla seçilen istasyonlardan Haziran 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında her ay periyodik olarak su ve taş örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler incelenerek alg türlerinin sayım ve teşhisleri yapılmıştır. Böylece alglerin mevsime bağlı olarak gösterdikleri değişimler tespit edilmiştir. Pazarsuyu Deresi fitoplanktonunda Bacillariophyta (51 takson), Chlorophyta (1 takson), Cyanobacteria (2 takson) , Charophyta (1 takson), Ochrophyta (2 takson) divizyolarına ait toplam 57 takson tespit edilmiştir. Pazarsuyu Deresi epilitik florasında ise Bacillariophyta (49 takson), Chlorophyta (1takson), Cyanobacteria (2 takson), Charophyta (1 takson), Ochrophyta (2 takson) divizyolarına ait toplam 55 takson tespit edilmiştir. Pazarsuyu Deresi alg florasında Bacillariophyta divizyosu üyeleri tür sayısı ve yoğunluğu bakımından baskın olmuştur. Klorofil-a miktarı aylık hesaplanmış ve klorofil-a miktarının fitoplanktonun yoğunluğuna paralel bir değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Pazarsuyu Deresi fitoplankton ve epilitik alg florasına Cluster (kümeleme analizi), Shannon-Weaver çeşitlilik ve düzenlilik indisleri, MDS (çok boyutlu ölçekleme) analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To determine phytoplankton and epilithic algal flora of Pazarsuyu Stream (Bulancak), stone and water samples were taken from the defined stations periodically between June 2014- May 2015. Countings and identifications of the samples were made. Thereby, seasonal variations of the algae were determined. A total of 57 taxa were identified belonging to divisio of Bacillariophyta (51 taxa), Chlorophyta (1 taxa), Cyanbacteria (2 taxa) , Charophyta (1 taxa) and Ochrophyta (2 taxa) in the phytoplankton of Pazarsuyu Stream. A total of 55 taxa were identified belonging to divisio of Bacillariophyta (49 taxa), Chlorophyta (1taxa), Cyanobacteria (2 taxa), Charophyta (1 taxa) and Ochrophyta (2 taxa) on epilithic algae of Pazarsuyu Stream. Bacillariophyta members were rich in species diversity and intensity in the algal flora of Pazarsuyu Stream. The amount of chlorophyll-a were calculated monthly and chlorophyll-a showed usually similar values to the density of the phytoplankton in both phytoplankton and epilithic flora. Cluster analysis, Shannon-Weaver diversity and evenness and MDS were applied on phytoplankton and epilithic flora.