İlk defa sentezlenen 1,2,4-triazol schiff bazı bileşiklerinin antioksidan, anti-elastaz ve anti-tirozinaz aktivitelerinin incelenmesi
1,2,4-triazole schiff base compounds for the first time synthesized antioxidant, anti-elastase, and anti-tyrosinase investigation activities
- Tez No: 415497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Antioksidan, reaktif oksijen türlerinin oluşumunu ve bunların meydana getirdiği hasarı önlemek için vücutta bulunan savunma mekanizmasıdır. Serbest radikalleri nötralize etmek için kullanılırlar. Antioksidan aktivitesinin varlığı vücutta meydana gelebilecek çeşitli hastalıklara karşı savunma mekanizmasının varolduğunu gösterir. Elastaz, akciğerde, damarda, lenflerde ve deride bulunan ve bağ dokunun önemli bir proteini olan elastini ayırma özelliğine sahip bir grup serin proteazdır. Anti-elastaz aktivitesi ciltte meydana gelen çeşitli hastalıkların oluşumunu engellemekte etkilidir. Tirozinaz, bir oksijen oksidoredüktazdır. Tirozin ve dihidoksifenil alanine karşı spesifiktir. Bakır içeren bir enzimdir. Fenolleri gidermede üstün yeteneği vardır. Anti-tirozinaz aktivitesi cildin, saçın ve gözün pigmentasyonunda etkilidir. Bitkilerde ve böceklerde melanin tabakası oluşturur. Bu çalışmada ilk defa sentezlenen 1,2,4-Triazol Schiff bazı bileşiklerinin antioksidan aktiviteleri, elastaz ve tirozinaz enzimi üzerine inhibitör etkileri spektrofotometrik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Antioxidant is a defence mechanism in the human body preventing the occurence of oxygen types and the damage generated by them. They are used for neutralizing free radicals. The presence of antioxidants activity indicates the presence of the defense mechanism against the various diseases in the human body. Elastase in lungs, vein walls, lymphs and skin is a group of serine protease and it has the feature of discrimination of elastin which is an important protein of connective tissue. Anti?elastase activity is effective for preventing the occurance of various diseases in skin. Tyrosinase is an oxygen oxidoreductase. It is specific for tyrosine and dihidroxiphyenil alanine. It is a copper containing enzyme. It has the superior ability to remove phenols. Anti?tyrosinase activity is effective for pigmentation of skin, hair and eye. It produces melanine layers on plants and insects. In this study, activities of for the first time synthesized Schiff base compounds containing of 1,2,4-triazole, inhibitor effects on elastase and tyrosinase enzyme are investigated spectrophotometrically.