Giresun içme suları bakteriyolojik kalitesinin belirlenmesi
Determination of bacteriological quality of drinking water in gi̇resun
- Tez No: 415501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Giresun Merkez ilçe içme sularının bazı mikrobiyolojik ve fiziko-kimyasal niteliği araştırılmıştır. Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında bölgedeki depo ve musluk sularından alınan toplam 151 örnek materyal olarak kullanılmıştır. Su numuneleri mikrobiyal olarak: toplam aerobik bakteri, mezofilik aerobik bakteri, toplam koliform bakteri, fekal koliform bakteri, fekal streptokok, E. coli yönünden, fiziko-kimyasal olarak: pH değeri, toplam sertlik, alkalinite, çözünmüş oksijen, tat, koku, bulanıklık, sodyum, potasyum ve biyokimyasal oksijen ihtiyacı açısından analizlere tabi tutuldu. Sonuçlar Türk Standardı (TS 266) (İnsani Tüketim Amaçlı Sular)' na göre değerlendirilmiştir. Dahası, bu çalışmada, su örneklerinden izole edilen gram negatif bakterilerin antibiyotik dirençlilik düzeyleri araştırılmıştır. Şehir merkezinin farklı yerlerinden toplanan örneklerden toplam 250 bakteri izole edilmiştir. Bakterilerin 9 farklı antibiyotiğe (6 sınıfı temsil eden) karşı dirençlilikleri disk difüzyon yöntemiyle belirlenmiştir. Antibiyotik dirençlilikleri sırasıyla E (%50,8), CZ (%37,2), CTX (%38,8), CXA (%33,2), NA (%32,4), AM (%27,6), AK (%12,4), TE (%30) ve C (%29,6) olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, tüm izolatların %64,8'inin ÇAD değerinin 0,2'den yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak depo ve musluk sularından toplanan örneklerden izole edilen gram negatif bakterilerin önemli düzeyde antibiyotik dirençliliği taşıdığı ve ortamın fekal kökenli atıklar ile kirletildiği eğer gerekli önlemler alınmaz ise mevcut durumun halk sağlığı açısından potansiyel risk taşıdığını belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, microbiological and physico-chemical qualities of drinking water obtained from the city of Giresun were studied. A total of 151 water samples, collected from tank and tap waters in June, July, August and September, were used as material. Microbiologically: total aerobic bacteria, mesophilic aerobic bacteria, total coliform bacteria, fecal coliform bacteria, fecal streptococci, E. coli, physico-chemically: pH value, total hardness, alkalinity, dissolved oxygen, taste, odour, turbidity, sodium, potassium and biochemical oxygen demand analysis were done. The results were evaluated according to the standardization of Turkey (TS 266) (Regulation Concerning Water Intended for Human Consumption). Moreover, in this study, were investigated that resistance levels of antibiotic in gram negative bacteria isolated from water samples. A total of 250 bacteria were isolated from samples collected from different in central town. Antibiotic resistance of bacterial strains was determined by the agar diffusion test and 9 different antibiotic discs (representing 6 classes of antibiotics). Antibiotic resistance levels of isolates were determined respectively as, E (50,8%), CZ (37,2%), CTX (38,8%), CXA (33,2%), NA (32,4%), AM (27,6%), AK (12,4%), TE (30%) and C (29,6%). Moreover, 64,8% of all isolates' MAR index values were higher than 0,2. The result of this study have indicated that an important proportion of gram-negative bacteria isolated from tank and tap waters contaminated with fecal waste discharges was resistant to antibiotics and this situtiation carries a potential risk for publich health.