''Click'' kimyası yöntemi kullanılarak polivinil klorür içeren graft kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of graft copolymers containing polyvinyl chloride by ''click'' chemistry method
- Tez No: 415502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, poli (vinil klorür-g-etilen glikol) graft kopolimerler propargil polietilen glikol (propargil PEG) ve azit son uçlu polivinil klorür'ün (PVC-N3) ''click'' kimyası yöntemi kullanılarak sentezlendi. Bu amaçla önce propargil PEG, farklı molekül ağırlıklarına sahip PEG'ler (3000 Da, 2000 Da, 1500 Da, 1000 Da, 600 Da ve 400 Da) ile propargil klorürün reaksiyonu ile elde edildi. PVC'nin saflaştırılmasından sonra PVC-N3, PVC ve sodyum azid kullanılarak elde edildi. Propargil PEG ve PVC-N3 kullanılarak poli (vinil klorür-g-etilen glikol) graft kopolimerler sentezlendi. Konsantrasyon ve polimerizasyon zamanı gibi reaksiyonu etkileyen temel parametreler değerlendirildi. Elde edilen ürünler nükleer magnetik rezonans spektroskopisi, fourier-transform infrared spektroskopisi, gel geçirgenlik kromotografisi, elementel analiz ve fraksiyonlu çöktürme [çözücü (THF-mL)/çöktürücü (petrol eteri-mL)] teknikleri kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(polyvinyl chloride-g-ethylene glycol) graft copolymers was carried out by ''click'' chemistry of propargyl poly(ethylene glycol) (propargyl PEG) and terminaly azide polyvinyl chloride (PVC-N3). For this purpose, primarily propargyl PEG was synthesized by the reaction of PEGs (3000 Da, 2000 Da, 1500 Da, 1000 Da, 600 Da ve 400 Da) and propargyl chloride. After purification of PVC, PVC-N3 was synthesized by the reaction of PVC and sodium azide. By using PVC-N3 and propargyl PEG, poly(polyvinyl chloride-g-ethylene glycol) graft copolymers were synthesized. The principal parameters such as concentration, and polymerization time that affect the reaction were evaluated. The characterization of the products was achieved using nuclear magnetic resonance spectroscopy, Fourier-transform infrared spectroscopy, gel-permeation chromatography, elemental analysis, and fractional precipitation [solvent (THF-mL)/non-solvent (petroleum ether-mL)] techniques.