Giresun ili içme suyu kalitesi
Quality of drinking water in Giresun city
- Tez No: 649412
- Danışmanlar: PROF. A. YALÇIN TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giresun İli içme suyu kalitesini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma bir yıllık bir gözlem ve analiz sonuçlarına dayandırılarak hazırlanmıştır. Çalışmada farklı 5 istasyondan alınan su örnekleri çalışılmış ve su kalite parametrelerinden olan çözünmüş oksijen, sıcaklık, pH, tuzluluk, TDS, iletkenlik, BOİ, SRP, alkalinite, sertlik ve TAN değerleri incelenerek içme suyu kalitesine yönelik yorum getirilmiştir. Çalışmadan elde dilen ortalama veriler; sıcaklık 13,21oC, çözünmüş oksijen doygunluğu %95,74, çözünmüş oksijen 9,88 mg L-1, toplam alkalinite 151,95 mg L-1, toplam sertlik 205,19 mg L-1, pH 9,42, tuzluluk 0,02 ppt, TDS 272,21 g L-1, iletkenlik 337,49 µScm-1, ORP – 134,38 mV, BOİ5 9,28 mg L-1, TAN 0,07 mg L-1, toplam fosfor 0,04 mg L-1, SRP 0,01 mg L-1 olarak hesaplanmıştır. Giresun İli su kaynaklarından alınan verilere göre sıcaklık bakımından soğuk sular sınıfında yer alan il suları, BOİ yönünden ise temiz sular sınıfında yer almaktadır. Ayrıca kaynak sularının bozulma, oksitlenme ve çürüme gibi durumların olmadığı, sert sular sınıfında yer aldığı ve kalite standartlarını sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was prepared based on the results of a one-year observation and analysis in order to determine the drinking water quality of Giresun province. In the study, water samples from 5 different stations were studied and dissolved oxygen, temperature, pH, salinity, TDS, conductivity, BOI, SRP, alkalinity, hardness, TAN and nitrate values which are water quality parameters were examined and comments were made about drinking water quality. Average data obtained from the study; temperature 13,21 oC dissolved oxygen saturation %95,74, dissolved oxygen 9,88 mg L-1, 151,95 total alkalinity mg L-1, 205,19 total hardness mg L-1, pH 9,42, TDS 272,21 gL-1, salinity 0,02 ppt, 337,49 µScm-1conductivity, ORP – 134,38mV, 9,28 mg L-1 BOI5, TAN 0,07 mg L-1, total phosphorus 0,04 mg L-1, SRP 0,01 mg L-1 was calculated. According to the data obtained from the water sources of Giresun province, the waters of the province which are in the class of cold waters in terms of temperature are in the class of clean waters in terms of BOI. In addition, it has been observed that spring waters do not have conditions such as deterioration, oxidation and decay, are in the class of hard waters and provide quality standards.