Aile hekimlerinde sigara bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişki
The relationship between smoking addiction and depression in family physicians
  1. Tez No: 804329
  2. Yazar: ÖMER FARUK SÜTLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AYRALER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Giresun ilinde çalışan aile hekimlerinin sigara bağımlılığı ve depresyon sıklığı arasındaki ilişkiyi incelemek. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Eylül ve Kasım 2022 tarihleri arasında Giresun ilinde görev yapmakta olan 152 aile hekiminden 128'i dahil edilmiştir. Katılımcılara Beck depresyon envanteri fagerström testi ve sigara bağımlılık testi ve 18 sorudan oluşan sosyodemografik veri testi yüz yüze ve çevrimiçi (WhatsApp ve mail grupları aracılığıyla) uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılım kriterlerini karşılayan toplam 128 aile hekimi araştırmaya dahil edildi. Katılımcıların 77'si kadın (%60,2), 51'i (%39,8) erkek cinsiyetteydi. Araştırmaya grubunun 43'ü (%33,6) halen sigara kullanmakta, 22'si (%17,2) eski kullanıcı ve 63'ü (%49,2) ise kullanmamaktaydı. Araştırma grubunun Beck Depresyon Ölçeği ile Fagerström Bağımlılık Ölçeği arasındaki ilişki incelendiğinde; ters yönde düşük düzey anlamlı bir korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between smoking addiction and depression frequency among family physicians working in Giresun province. Materials and Methods: 128 out of 152 family physicians working in Giresun province between September and November 2022 were included in this study. Participants were administered the Beck Depression Inventory, the Fagerström Test for Nicotine Dependence, and an 18-item socio-demographic questionnaire face-to-face and online (through WhatsApp and email groups). Results: A total of 128 family physicians who met the participation criteria were included in the study. 77 of the participants were female (60.2%), and 51 (39.8%) were male. Of the research group, 43 (33.6%) were current smokers, 22 (17.2%) were former users, and 63 (49.2%) did not use cigarettes. When the relationship between the Beck Depression Scale and the Fagerström Addiction Scale was examined, a low level of significant inverse correlation was found.