Typological residential urbanism: an alternative analysis of the toki̇ housing production as a dominant type
Tipolojik konut şehirciliği: toki konut üretiminin bir 'Egemen Tip' olarak alternatif analizi
  1. Tez No: 415511
  2. Yazar: NERİS SAADET PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'de konut üretimi son yıllarda oldukça artmıştır. Üretilen konut çevrelerinin kentsel formunun kalitesi, kent mekanının kalitesini doğrudan etkilediği için son derece önemlidir. Bu tezin amacı, konut çevrelerinin kentsel formunun kalitesini analiz etmede tipoloji kavramının potansiyeline dikkat çekmektir. Bu amaçla çalışma, sözkonusu konut üretiminden sorumlu üç ana aktörden biri olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin ürettiği konut çevrelerini tipolojik olarak analiz ederek bu potansiyeli test etmeye çalışmaktadır. Çalışmanın ilk bölümü Anthony Vidler'ın üç tipolojisine ek olarak Christopher Lee'nin dördüncü tipolojisini ele alıp inceler. İkinci bölümde ise, son dönemde İngiltere'de yayınlanan kentsel tasarım kılavuzları incelenerek 21. Yüzyıl beklentilerine uygun konut çevrelerinin kentsel mekan özellikleri tanımlanmaya ve TOKİ konut üretiminin analizi için bir temel oluşturulmaya çalışılmıştır. Ek olarak bu bölüm, belirli tipolojik bileşenlerin kentsel mekan kalitesine nasıl etki ettiğini ve yapı tiplerinin iyi kentsel çevre üretmede ne gibi avantaj ve dezavantajları olduğunu tartışır. Son bölümde, daha önce belgelenmiş kırk TOKİ projesi, kullanılan yapı tipleri ve tipolojik bileşenleri üzerinden analiz edilmektedir. Sonuç olarak, TOKİ'nin konut üretiminde kullandığı yapı tiplerinin ve tipolojik bileşenlerinin potansiyelini başarılı konut çevreleri üretmek adına yeterince değerlendirmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Housing production in Turkey has increased enormously in recent years. Quality of the urban form as a result of this housing production is extremely significant since it directly affects the quality of Turkish cities. This thesis aims to draw attention to the potential of the concept of typology on evaluating the quality of urban form of housing environments. Thus, the thesis attempts to test the potential by carrying out a typological analysis of the housing production of TOKİ, which is one of the three main actors responsible for the increase housing production in Turkey. The first part of the thesis focuses on the fourth typology introduced by Christopher Lee, in addition to the three typologies defined by Anthony Vidler. In the second part, urban design guidelines are reviewed in order to define the characteristics of a desirable 21st century residential environments, which forms the basis of the evaluation criteria for the analysis of the TOKİ housing production. Furthermore, this part attempts to show how certain typological components affect these characteristics, as well as how certain building types have advantages or disadvantages to deliver these characteristics. In the last part, previously documented fourty TOKİ projects are analyzed with regard to building types and typological components introduced before. In conclusion, it is observed that TOKİ ignores the potentials of building types it utilized and does not benefit from the typological components in order to deliver residential environments suitable for 21st century requirements.