Drawing as a 'Critical Act': Fiction and the unconventional architecture of lebbeus woods
'Eleştirel Eylem' olarak çizim: Kurgu ve Lebbeus Woods'un alışılmadık mimarlığı
  1. Tez No: 415536
  2. Yazar: BURCU KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, mimarlık üretimi araçlarından biri olan“çizimi”yeniden keşfetmeyi ve bunu yaparken de bu sürecin siyasal durumuna odaklanmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, çizimin yaratıcı ve“eleştirel”bir mimari ürün olarak geçerliliğinin sorgulanmasıdır. Çizimin sadece bir mimarlık aracı olmasının yanı sıra, kendi başına değeri olan bir mimari ürün olduğunu Diana Agrest de belirtmiş, mimari üretimi yazı, çizim ve bina olarak üç başlıkta incelemiştir. Agrest'in savını takiben, Amerikan mimar Lebbeus Woods'un çizimleri, tartışmalı ve alışılmadık mimarlığının öne sürdüğü temel kavramlarla beraber sorgulanacaktır. Woods'un çizimleri, mimarlığın ve mimarlıktaki siyasanın temsili olarak incelenecek ve kendi ürettiği“heterarki”ve“serbestmekân”terimleriyle birlikte“kurgu”üzerine bir tartışma ile ayrıntılandırılacaktır. Woods'un mimarlığı kendi kurguladığı terminoloji kullanılarak, oluşturduğu kuramsal altyapıyla beraber seçilmiş projeler üzerinden irdelenecektir. Özellikle,“Savaş ve Mimarlık: Saraybosna”projesi, mimarın oluşturduğu kuramsal çatkıyı anlamak üzere beraber oluşturulmuş kuramsal çatkıyla“Savaş ve Mimarlık: Saraybosna”projesi tartışılacak ve bu bağlamda değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, essentially aims to explore the processes of architecture production by focusing on political motive forces; through the utilization of a crucially assigned medium, the“drawing.”It will be an inquiry into drawing as a creative and“critical”architectural product. The significance of the drawing, not solely as an instrument for architecture, but also as an entity itself, had mentioned by Diana Agrest, as she describes“architectural production”in three subtitles which she calls“texts”: writing, drawing and building. Therefore, following Agrest's claim, the drawings of the American architect Lebbeus Woods will be investigated along with the fundamental notions of Woods' controversial and“unconventional”architecture. His drawings, as representations of the politics of/in architecture will be analyzed and it will be elaborated by conducting a discussion on“fiction,”along with the terms of Woods's own vocabulary“heterarchy”and“freespace,”which they constitute the essentials of his projects. Woods's architecture will be discussed along with the theoretical background that is introduced, including the terminology that Woods had established through his various projects. Each term will be unfolded according to Woods' approach through selected projects. Lastly,“War and Architecture: Sarajevo”project will be discussed and interpreted thoroughly in respect to the framework his works.