Quantifying the ecological footprint of middle east technical university: Towards becoming a sustainable campus
Orta Doğu Teknik Üniversitesi nin ekolojik ayakizi: Sürdürülebilir kampüs olma yolunda bir adım
- Tez No: 415537
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL CAN BİLGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ekolojik Ayakizi bir ekoloji temelli sürdürülebilirlik göstergesi olup temel amacı insanliğin tüketim alışkanlığıyla Dünya'nın kendini yenileme kapasitesi arasındaki hassas denge hakkında farkındalık sağlamaktır. Bu tezin temel hedefi Türkiye'nin en büyük devlet üniversitelerinden olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (Ankara kampüsü) Ekolojik Ayakizinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi için yapılan başlangıç sağlayacak bir çalışma olmasıdır. Bunun yanında, bu çalışma ODTÜ kampüsü'nün çevreye olan etkisinin hedef yılındaki anlık durumunun aktarılmasını da hedeflemektedir. Bu tez çalışması, ODTÜ'nün sürdürülebilir kampüs olabilmesi için üniversite yönetimine, müfredat ve gelişim statejilerinin oluşturulmasına katkı verecek olanaklarının araştırılmasını amaç edinmektedir. Bu tezin hedefi aynı zamanda stratejilerinden biri sürdürülebilir kampüse dönüşmek olan 2011-2016 ODTÜ Stratejik Planının hedefiyle de paraleldir. EA, sürdürülebilirliğin gelistirilmesi kapsamında, mevcut durumun anlaşılması ve eylem çerçevesinin belirlenmesine katkı sağlayan sayısal bir yontemdir. EA hesaplamaları bir kampüsün sürdürülebilir olması için gerekli stratejilerin viii belirlenmesine zemin oluşturmaktadır. Tez çalışması kapsamında, enerji kullanımı, ulaştırma, atık-geri dönüşüm, gıda tüketimi ve yapılı alan gibi sürdürülebilir bir kampüsün temel unsurları kapsamılı bir şekilde araştırılmıştır. Bu araştırmalar, bileşenlerin herbiri için EA hesabını içermektedir. Tümevarıma dayanan unsur odaklı yaklaşım 2012 yılı hesaplamaları için kullanılmıştır. Orta Doğu Teknik Universitesi'nin Ekolojik Ayakizi 46451.46 global hektar olup, bunun %70'i yiyecek (32649 gha), %19'u enerji (8843 gha), %8'i ulaştırma (3563 gha) ve %3'ü diğer bileşenlerden (atık ve geri dönüşüm 1184 gha, yapılı alan 210 gha) oluşmaktadır. ODTÜ nün kampüs alanı 4350 hektardır ve hesaplanan Ekolojik Ayakizi ise 45824 hektardır (Bunun; 36477 ha'ı yiyecek, 7019 ha'ı enerji, 1110 ha'ı ulaşım, 941 ha'ı atık ve geri dönüşüm ve 277 ha'ı yapılı alandır). Bu sonuçlara göre, 2012 yılında ODTÜ'deki tüketimin bu oranlarda gerçekleşebilmesi için 41000 hektarlık ek alan gerekmiştir. Kişi başı ulusal EA değeri 2.7 ve diğer üniversitelerin 0.9 – 2.26 arasında değişen kişi başı EA değerleri ile karşılaştırıldığında, ODTÜ'nün kişi başı EA değeri olan 1.62 (Bileşenlere göre kişi başı EA değerleri 1.14'ü yiyecek; 0.31'u enerji; 0.12'si ulaşım; 0.04'ü atık ve geri dönüşüm; 0.01'i yapılı alandır) kabul edilebilir düzeydedir. Ancak, yine de özellikle yiyecek, enerji ve ulaştırma alanlarında EA değerini azaltabilecek bazı düzenlemeler ve projeler hayata geçirilebilir. Bilindiği kadarı ile bu ön çalışma Turkiye'de bir üniversite kampüsünün Ekolojik Ayakizinin sayısallaştırıldığı ilk kapsamlı çalışma olup, ODTÜ'nün sürdürülebilir bir kampüs olması stratejisine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Ecological Footprint is an eco-based sustainability indicator that aims to provide insight into the delicate balance between human consumption patterns and the Earth's regenerative capacity. The primary objective of this thesis is to carry out a preliminary comprehensive quantification of the Ecological Footprint of the Middle East Technical University (Ankara Campus), which is one of the biggest public universities in Turkey. In addition, the study aims to present 'a static snapshot' of the impacts caused by METU, especially on the environment, for a target year. This study also sets its goal to investigate possibilities for contributing to campus operations, policy development and educational curricula towards becoming a sustainable campus. The objectives of this thesis are also in line with the 2011-2016 METU Strategic Plan, where one of its strategies is to become a sustainable campus. EF is a quantitative method to understand the current situation and suggest a framework for action within the context of developing sustainability. The calculation of EF provides a basis for determining strategies to become a sustainable campus. Within the scope of the thesis, the main aspects of a sustainable campus, namely energy use, transportation, waste & recycle, food consumption and built-up land was vi investigated comprehensively. These investigations involve a component-based approach that calculates EF for each component separately for the year 2012. The Ecological Footprint of Middle East Technical University is computed to be 46,451 global hectares, of which %70 is food (32649 gha), %19 energy (8843 gha), %8 transportation (3563 gha) and %3 other components (Waste &recycle 1184 gha, Built up 210gha). METU campus area is 4350 hectares and Ecological Footprint calculated as 45824 hectare (EF of food 36477 ha, energy 7019 ha, transportation 1110 ha, waste & recycle 941 ha and built-up 277 ha) which shows 41000 hectare is required to fulfill consumption made in METU campus. When compared with the National EF per capita 2.7 and EF per capita values for a number of universities worldwide (ranging from 0.9 to 2.66), METU can be considered to have a tolerable ecological footprint per capita 1.62 (where EF per capita of food 1.14; energy 0.31; transportation 0.12; waste &recycle 0.04; built-up 0.01). Nevertheless, certain regulations might possibly help reduce current EF values, especially for food, energy, and transportation. This preliminary study is the first comprehensive EF quantification of a university campus in Turkey and is hoped to contribute to METU's strategy of achieving the status of a sustainable campus.