Towards the spectacle: on the role of imagery in architectural representation
Gösteri'ye dair: mimarlık temsilinde görüntünün rolü üzerine
- Tez No: 415538
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma görüntünün mimarlık temsillerindeki olumsuz konumunu sorgular. Mimarlık ve onun temsil araçları alanlarındaki karşılıklı ilişkiyi özne üzerinden, farklı ortamlardaki uygulamalarıyla incelemeyi amaçlayan eleştirel bir yazın taramasını kapsar. Mimari temsilin ve mekan kurgusunun görsel mecradaki, özellikle sinemadaki analizini konu eder ve bu çalışma, iki disiplindeki ortak olgu olan mekan kavramı üzerinden iddialarını dile getirerek direkt şu soruyu sorar: Sinematografik görüntü mimarlığın anlatımı ve belgelenmesinde nesnel bir araç olarak kullanılabilir mi? Başlangıçta mimari belgelemenin temel araçları olarak kullanılan fotoğraf ve onun ardılı sinema, teknolojinin gelişimiyle gerçekliği yeniden üretir bir konuma gelmişlerdir. Bu nedenle çalışma, tarihsel içgüdüyle, temsil aygıtlarının mimarlıktaki dönüştürücü etkisini temel alarak, görüntünün mimarlık pratiğindeki olumsuz konumunu özellikle dert edinir. Özne, görüntü, ve mekan temaları çalışmanın ana omurgasını oluşturur.
Özet (Çeviri)
This study enquires into the pejorative stance of image in representations of architecture. It is a critical literary look on the relations between architecture and modes of representation on the path of subject, through possible implementations via different media. It also inhales the exposition of architectural representation and space construction in the visual scene. This study has claims primarily on space, which is a common phenomenon in architecture and cinema. It has a direct question reads as follows: Can cinematographic image be regarded as an objective tool in the narration or documentation of architecture? Historically, the transformative potential of representational tools is an influence on architecture. Along its development, cinematic and photographic tools, which were the basic instruments to document at the early stages, became tools of re-production of reality. Themes of social subject, image, and space will form the thesis.