Makina kırılması sigortasında riziko
Risk on machinery insurance law
- Tez No: 415645
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Temelinde güven ilişkisinin yer aldığı sigorta sözleşmesinde sigorta ettirenin asıl yükümlülüğü olan prim ödeme borcuna karşılık sigortacı da rizikonun gerçekleşmesi sebebiyle meydana gelen zararı giderme yükümlülüğü altındadır. Toplumsal yaşamda birey, birçok türde risk grupları ile karşı karşıyadır. Söz konusu risklerin tamamına karşı sigorta teminatı sunulması teorik olarak mümkün olmakla birlikte sigortacılık tekniği açısından bazı risk türleri sigorta sözleşmelerinde belirtilmek suretiyle teminat kapsamı dışında tutulmaktadır. Bu çalışmamız ile makina kırılması sigortası genel şartları uyarınca teminat kapsamında olan, aksi kararlaştırılmadığı sürece sigorta teminatı kapsamı dışında kalan ve mutlak olarak sigorta korumasından yararlanamayacak riziko grupları tek tek açıklanmıştır. Ayrıca sigorta ettirenin sigorta sözleşmesi akdedilmeden önce, sözleşme müddeti boyunca ve riziko gerçekleştikten sonraki görevlerine de değinilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: sigorta, sigorta sözleşmesi, riziko, riziko sınırlamaları,makina kırılması, mutad kullanım, sigorta ettirenin görevleri
Özet (Çeviri)
In an insurance contract in which reliance is the essential element, the policy owner undertakes to pay a specified amount of money,“insuranc premium”, to insurer and the insurer, in turn, undertakes to cover a specific future losses. Any individual in a society may face the potential risk groups in daily life. It is theoretically possible to cover all risk groups whereas some risks that are specified in the insurance contracts are left out of scope of the insurance contract due to insurance business techniques. By this study, risk groups which are covered in general conditions of machinery insurance and some specified risks, unless other wise agreed, which are left out of scope of the insurance contract are clarified. In addition, the responsibilities of policy owner during and before the insurance contract as well as after occurrence of the losses are mentioned. KEY WORDS: insurance, insurance contract, risk, limitation of risk, machinery breakdown habitual usage, responsibilities of policy owner