Ticari sır bakımından aleniyet ilkesi
The principle of openness with regard to trade secrets
  1. Tez No: 415690
  2. Yazar: FİKRET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde dünyada ticari sınırların olmaması ticari sırların önemini artırmıştır. Ayrıca gelişen teknoloji sebebiyle de dijital ortamda saklanan ticari sırların korunmasında zorluklar meydana gelmektedir. Ancak bu noktada meydana gelen ihlallerin sonrasında uygulanan tedbirlerin ticari sırları korumaya yetmediği açıktır. Çalışma“Ticari Sır Bakımından Aleniyet İlkesi”adını taşımaktadır. Konu hem maddi hukuk ile olan ilişkisi hem de şekli hukuk ile olan ilişkisi açısından önemlidir. Bu çalışmada öncelikle aleniyet ilkesine ilişkin temel bilgilere yer verilmiştir. Sonrasında ise Sır kavramı ve özellikle ticari sır kavramları üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise ticari sırların yargılama esnasında korunması için aleniyetin sınırlandırılması hususu üzerinde durulmuştur. Yargılamada belgelerin ibrazı mecburiyeti karşısında ticari sırların korunması için çeşitli çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the lack of trade barriers around the world has increased the importance of trade secrets. In addition, difficulties occur in the protection of trade secrets stored in digital form because of the technology. But at this point, after the trade secrets of the measures taken is clearly not enough to prevent violations occurred. The study“ Publicity Policy Terms of Trade Secrets ”is the name. The relationship between the subject and the substantive law is important both in terms of relations with the shape of the law. This study, the first place is given to basic information about the publicity principle . The concept is focused especially on trade secrets Secrets and after concepts. In the last part to limit the publicity for the protection of trade secrets during the trial it focused on the issue. Various solutions have been proposed for the protection of trade secrets in the trial against the obligation to submit the documents.