Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu
Crime of the disclosure of the information or documents about trade secret, banking secret or clients secret
  1. Tez No: 312534
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN TEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada TCK'nın 2. Kitap, 3. Kısım, 9. Bölümünde Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlar başlığı altında düzenlenen ve 239. maddede yer alan Ticari Sır, Bankacılık Sırrı veya Müşteri Sırrı Niteliğindeki Bilgi veya Belgelerin Açıklanması Suçu incelenmiştir. TCK md. 239, mülga 765 sayılı TCK'dan farklı olarak yeni bir suç tipidir.İlk bölümde, suçun maddi konusuna vücut veren sır kavramı, sırrın unsurları, türleri, hukuki dayanakları ve sır saklama yükümlülüğü öngören konuyla bağlantılı mevzuat hükümleri ile uluslararası hukuki düzenlemeler değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise TCK md. 239; suç genel teorisi ve TCK'nın genel hükümlerine göre irdelenmiş ve söz konusu ilkeler ile uyuşan ve çelişen yönleri aktarılmıştır. Son bölümde ise suçun muhakeme hukuku yönünden özellik arz eden durumlarına değinilmiştir.TCK md. 239, her ne kadar yeni bir suç tipi olsa da, yasa yapma tekniğindeki eksiklikler nedeniyle, maddenin uygulanabilirliği son derece sınırlandırılmış ve mevzuattaki konuyla ilgili karmaşıklık giderilememiştir. Karmaşıklığı gidermek adına hazırlanan Ticari Sır, Banka Sırrı ve Müşteri Sırrı Hakkında Kanun Tasarısı ise beklenen sorunları çözmek bir yana, mevcut sorunlara yenilerini ekleme yolunda ilerlemektedir.Kanun koyucunun, TCK md. 239'daki ve Tasarı'daki eksik yönleri dikkate alarak gerçek ve/veya tüzel kişiler ile ülke ekonomisi bakımından son derece önem arz eden sırları yakından ilgilendiren değişiklikleri en kısa zamanda ve en doğru şekilde çözümleyebilmesi adına sorunlar ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of disclosing the Trade Secrets, Banking Secrets and Information and Documents which are considered as the Client?s Secret, which has been arranged under the Crimes regarding Economy, Industry and Trade in the Book 2, Chapter 3, Part 9 of Turkish Penal Code and which takes place in the Article 239 of Turkish Penal Code, it is a new type of crime.In the first chapter, the legislation provisions and international legal regulations regarding the concept of secret which leads to a concrete crime, the elements of secret, types of secret, legal bases and secrecy obligation are assessed. In the second chapter, the Article 239 of Turkish Penal Code is analysed in accordance with the general theory of crime and general provisions of Turkish Penal Code and its sides which agreement or disagree with the said principles are put forward. In the conclusion, the conditions which are special regarding crime in terms of Judgement Law are touched on.Although the article 239 of Turkish Penal Code is regarding a new type of crime, the applicability of the articles has been highly limited and the complexity regarding the subject matter in the legislation has not been cleared because of the deficiencies in the law making method. The Law Draft regarding Trade Secrets, Banking Secrets and Client?s Secret which has been arranged for clearing the complexities has not only unable to solve the problems but also causes new problems.The problems are put forward and suggestions are made so that the law maker makes the amendments which closely concern the secrets which are very important for real and/or legal entities and fort he national economy by considering the deficiencies in the Article 239 of Turkish Penal Code and the Draft, as soon as possible and as much correctly as possible.