Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu (TCK M. 239)
Crime of revealing the information or documents included in commercial secret, banking secret or costumer secret (TCL T. 239)
- Tez No: 239091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tezimizin konusunu ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu (TCK m. 239) oluşturmaktadır. Daha önce meslek sırrının açıklanması suçu 765 sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenmekle beraber, 5237 sayılı kanunla daha ayrıntılı ve sırrın niteliği bakımından daha özel bir düzenleme getirilmiştir.Suçun önemine rağmen bu güne kadar uygulaması yok denecek kadar az olmuştur. Bunun nedenleri, açıklanan sırrın bir de şikâyet yolu ile daha fazla kişi tarafından öğrenilmesinin istenmemesi, ceza davalarının uzun sürmesi ya da ispat zorlukları olabilir. Ancak Bankacılık Kanununda yapılan düzenleme ve hâlihazırda ticari sır, bankacılık sırrı ve müşteri sırrına ilişkin hazırlanan kanun tasarısı ile bilgi toplumuna dönüşmekte olan günümüz toplumunda sırrın açıklanması suçunun uygulamasının artacağı öngörülmektedir.İncelememizde genel açıklamalar başlığı altında öncelikle sır kavramı açıklanmaya çalışılmış ve kavramının anayasal durumu değerlendirilmiştir. Mevzuatımızda sır kavramını koruyan düzenlemelere değinildikten sonra uluslararası hukuk boyutu ile sır kavramı ele alınmıştır. Suçun unsurları başlığı altında suçla korunan hukuki değer, suçun maddi unsuru, suçun hukuka aykırılık unsuru ve suçun manevi unsuru incelendikten sonra, suçun özel görünüş biçimleri bakımından önemli noktalarla, yaptırım ve suçla ilgili muhakeme hukuku sorunlarına değinilmiştir. Son başlık altında, bazı benzer suçlar ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu ile karşılaştırılmaya çalışılarak kısaca inceleme konusu yapılmış, ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu, Türk Ticaret Kanununun 64. maddesi ve Türk Ticaret Kanunu Tasarısının 62. maddesinde düzenlenen suç ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 159. ve 73. maddesinde düzenlenen benzer suçlar, içeriden öğrenenlerin ticareti suçu ve son olarak da Türk Ceza Kanununda düzenlenen özel yaşamın gizliliğini ihlal suçu, kişisel verilerin korunmasına ilişkin suçlar gibi benzer suçlar ile birlikte incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Sır, Ticari Sır, Bankacılık Sırrı, Müşteri Sırrı, Sırrın İfşası, Sırrın Açıklanması
Özet (Çeviri)
Crime of revealing the information or documents included in commercial secret, banking secret or costumer secret (TCL t. 239) constitutes the subject of the thesis. In spite of the fact that it was taking part, earlier, in the 765 numbered Turkish Criminal Law, with 5237 numbered law, more detailed and more specific arrangments concerning the quality of the secret has been come.In spite of the importance of the crime, its practice has been so care until today. Not want the more people get known the revealed secret by the way of complaining, long lasting criminal trails or proof difficulties may be reasons of this. But it is estimated that with the arrangements made in the Banking Law and at the present time with the law draf concerning commercial secret, banking secret and costumer secret, in today?s society which is on the way of being an information society, commiting revealing the secret and crime will gain momentum.In our study, under general statements title first concept of secret is tried to be explained and its constitutional position evaluated. After mentioning the arrangments that protecting the secret concept, the secret concept is studied in international dimension. After examining legal value protecting with crime, materials elements of crime, crime?s anti-law elements and crimes moral elements under the title of elements of crime, it is mentioned important points fort he special types of crime, trial law problems concerning the sanction and crime are referred. Under the last title similar crimes, with crime of revealing the information or documents included in commercial secret, banking secret or costumer secret, in sum up, are being studied, crime of revealing the information or documents included in commercial secret, banking secret or costumer secret is studied with, crime ruled in Turkish Commercial Law title numbered 64 and draft of Turkish Commercial Law title numbered 62, similar ruled in the crimes 5411 numbered Banking Law in the title number 159 and 73, insider training and at last crimes such as ruled in Turkish Criminal Law violation of secrecy of private life, protection of personel datas.Key Words : Secret, Commercial Secret, Banking Secret, Customer Secret, Disclosure of a Secret, Revealing of a Secret