Çok kanallı veri kaydedici dizgesi tasarımı
  1. Tez No: 4157
  2. Yazar: YAVUZ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada çok kanallı bir veri kaydetme dizgesi gerçekleştirilmiştir. Analog giriş imlerinin sayısallaştırılıp diskete kaydedilmelerini sağlıyan dizge iki kısımdan oluşturul muştur. Yazılım ve donanım destekli Z-80 mikroişlemcili Micro-Professor ana biriminden oluşan birinci kısım, analog imlerin eşzamanlı olarak sayısallaştırılıp ikinci kısma aktarılmasını gerçekleştirir. Yazılım ve donanım destekli 8088 mikroişlemcili IBM PC bilgisayarından oluşan ikinci kısım ise, birinci kısımdan gelen sayısal verilerin saat bilgisi eklenerek diskete kaydedilmesini sağlar. Dizge altmışdört analog imi 1024 örnek/saniye hızıyla kaydedip saklayabilme ve gereğinde IBM PC ile toplanan verilerle ilgili değişik işlemler yapabilme yeteneğine sahiptir. Bu çalışma ile, bir fabrikaya ait tüm verilerin sürekli kaydedilip gerektiği zaman incelenebileceği bir cihaz geliştirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work a multi-channel data logger system has been implemented. The system which digitizes and stores the analog input signals onto a diskette consists of two parts. The first part consisting of the Micro-Professor unit which contains a Z-80 microprocessor with hardware and software support, realizes the synchronous digitization of the analog signals and transfers the data to the second part. The second part is in IBM Personel Computer which contains a 8088 microprocessor with hardware and software support, and it is used to store the digital data received from the first part, with the addition of timing information. The system is capable of storing 64 analog signals sampled at the rate of 1024 samples/second, and if required various operations on the collected data can be performed. With this work it is intended to realise a system by which all the data from a factory can be collected and analyzed, if desired, in a central processor. m