Programlanabilir darbe üreteci tasarımı
Design of programmable pulse generator
- Tez No: 155790
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
PROGRAMLANABİLİR DARBE ÜRETECİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Bülent ÖZBEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2004 ÖZET Bu çalışmada, Pascal programlama dili ve bilgisayarın paralel iletişim noktası kullanılarak programlanabilir darbe üreteci yapılması hedeflenmiştir. Pascal programlama dilinde geliştirilen program ile frekansı ve tipi ayarlanan darbelerin bilgisayarın paralel portu sayesinde darbe transfer cihazına gönderilmesi ve burada darbelerin genlikleri ayarlanarak çıkışta kanallara aktarılması sağlanmaktadır. Darbe transfer devresi dört kanallı olarak tasarlanmıştır. İsteğe bağlı olarak biri veya birkaçından aynı anda üretilen ve genliği ayarlanan darbeler gönderilmektedir. Gönderilen darbelerin frekansları aynı veya farklı olabilmektedir. Darbelerin genliği darbe transfer devresinde bulunan güç kaynağı tarafından ayarlanmaktadır. Kanallara aktarılan darbelerin değişimlerini izleyebilmek için çok yönlü kaydırmalı kaydedici kullanılmıştır. Yapımı gerçekleştirilen cihaza bazı eklemeler yapılarak çok geniş bir alanda değişik amaçlar için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Darbe üreteci, paralel port, veri iletimi Sayfa Adedi : 65 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
11 DESIGN OF PROGRAMMABLE PULSE GENERATOR (M.Sc.Thesis) Bülent ÖZBEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2004 ABSTRACT In this study, it was aimed to make up programmable pulse producer using with the Pascal programme language and the parallel communication of computer. It is provided to send the pulses which are frequency and types adjusted by the program developed with Pascal program language to pulse transfer equipment than to parallel port of computer and in this section it is provided to transfer the pulses to channels at exit with adjusting their widths. Pulse transfer circuit was projected with four channel. It is transferred pulses product at the same time which's widths are adjusted according to wish. The transferred pulses frequency can be same or different. The pulse width is adjusted by the power source located in pulse transfer circuit. Multi direction shift register is used to monitor changes of pulses which are transfered into the channels. This equipment can be used for various purposes in wide area with some addings. Science Code Key Words Page Number Adviser 619.02.01 Pulse generator, parallel port, data transfer 65 Assistant Prof. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL