Merkezi idare ile mahalli idareler arasında yetki paylaşımına ilişkin anayasal ilkeler çerçevesinde imar planlaması alanındaki yetkiler
Urban planning authorities in the framework of constitutional principles for authority sharing between the central government and local authorities
- Tez No: 415719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇAĞLA TANSUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mevzuatımızda mahalli idarelere verilmiş olan imar planlaması yetkisi, bakanlıklara ve diğer kurumlara verilmiş olan istisnai yetkilerin fazlalığından dolayı tartışılır bir durumdadır. Bu çalışmada, Anayasanın 127 nci maddesinde yer alan ve mahalli idarelerin görev ve yetkilerinin şekillenmesinde esas teşkil eden yerinden yönetim ilkesi ve idari vesayet ilkesinin kapsamları, Anayasa Mahkemesi'nin bu ilkeleri nasıl yorumladığı ve“mahalli müşterek ihtiyaç”kavramının içinin nasıl doldurulduğu incelenmiş; merkezi idare ve mahalli idareler arasındaki yetki paylaşımının hangi esaslara göre yapılması gerektiği araştırılmış ve bunların sonuçları çerçevesinde imar planlamasının hangi idareler tarafından yerine getirilmesi gereken bir faaliyet olduğu ortaya koyulduktan sonra, imar planlaması konusunda mahalli idarelere, bakanlıklara ve farklı idarelere verilen yetkilerin, söz konusu sonuçlara uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish law, the urban planning authorization is attributed to local authorities in a questionable position because of the abundance of exceptional powers granted to ministries and other institutions. In the present work, the limits of the principles of the Local Administration and the Administrative Tutelage in the article 127 of the constitution which are fundamental in determining the obligations and powers of local authorities are examined in the light of the interpretation of the Constitutional Court and the concept of“common local needs”. The criteria that determine the distribution of powers between central government and local authorities are sought and hence the above, which authorities responsible for implementing these activities are explained and when done, compliance hereof powers conferred local authorities, ministries and other administrative units are discussed.