Kiralananın el değiştirmesi
The transfer of the leased
  1. Tez No: 415720
  2. Yazar: MUSTAFA HASANALİ AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kiralanın el değiştirmesi başlıklı bu çalışmada, TBK m. 310 ve 311 hükmüyle birlikte Türk hukukunda meydana gelen değişiklik incelenmiştir. 6098 s. TBK'nda, 818 s. BK m. 254 düzenlemesinden farklı olarak, kiralananın el değiştirmesi halinde, yeni malikin kira sözleşmesine taraf olması kural haline getirilmiştir. TBK m. 311'de ise sınırlı aynî haklar konusunda da, TBK m. 310'un kıyasen uygulanacağı esası belirlenmiştir. Hükmün hukukî niteliği yasal sözleşme devri olarak belirlenirken, emredici karakteri sebebiyle, eski malik, yeni malik ve kiracı yasal sözleşme devrinin sonuçlarından kurtulamazlar. TBK m. 311 konusunda ise, yasal sözleşme devrinden farklı sonuçlar da ortaya çıkabilecektir. Bazı sınırlı aynî haklarda hükmün uygulanması mümkün değilken, kimilerinde de sözleşmeye katılmadan bahsedilebilir.
Özet (Çeviri)
In this work, we analyzed the transfer of the rented property in the lease contract and the changes in Turkish Law after the amendments of the TBK (Turkish Code of Obligations, n. 6098) Art. 310 and 311. Unlike the provision in Article 254 de BK (Turkish Code of Obligations number 818), Art. 311 TBK states that in case of acquisition of real rights, Art. 310 shall apply by analogy. We accept the legal cession of the contract for the legal character of the provision of art. 310 TBK. All parts of the lease contract, are bound by this provision because of the compulsory character of the rule.