İdare ve özel kişiler arasındaki idari uyuşmazlıkların yargı dışı usullerle çözümlenmesi
Non-judicial resolution procedures of administrative disputes between administration and private persons
- Tez No: 415724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE AKSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
İdarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yolunun açık olması Anayasa'nın 125. maddesinin 1. fıkrası gereği, hukuk devleti ilkesinin bir gereğidir. İdarenin işlemlerinden eylemlerinden veya sözleşmelerinden dolayı bireyler arasında çıkan uyuşmazlıkların çözümünde asıl yol“idari yargı”sisteminin benimsendiği ülkemizde, bu amaçla kurulmuş olan idare mahkemeleridir. Fakat idari uyuşmazlıkların çözülmesinde yargı yolunun dışında, bu yola alternatif olarak yargı dışı usullerde yer almaktadır. İdare ve özel kişiler arasında çıkan idari nitelikteki uyuşmazlıkların yargı dışı usullerle tarafları bağlayıcı bir şekilde çözülmesi usulü tezin konusunu oluşturmaktadır. Dava türlerini hukuki işlemin türüne göre belirleyen İYUK yaklaşımı idari uyuşmazlıkların yargı dışı usullerle çözümü bakımından da benimsenerek, idari işlemden, idari eylemden ve idari sözleşmeden doğan uyuşmazlıkların yargı dışı usullerle çözümü üç ana bölümde incelenmiştir. Bu çerçevede idari işlem ve idari eylemden doğan uyuşmazlıkların yargı yoluna başvurmadan çözümlenmesinde, İYUK ve özel kanunlarda öngörülen ihtiyari ve zorunlu idari başvuru yolları ile 659 sayılı KHK'da ve diğer özel kanunlarda öngörülen sulh yöntemi esas alınmıştır. İdari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların yargı dışı usulle çözülmesinde, kamu hizmeti imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar için ihtiyari olarak başvuru yolunun öngörüldüğü tahkim usulüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lawful requirement is to be open to judicial review against all actions and acts of the administration required by paragraph 1 of Article 125 of the Constitution. Due to the adoption of the administrative judicial system in our country, the administrative courts were established for the purpose of resolving the disputes between individual and administration because of the actions, transactions and contracts of administration. However, the resolution of administrative disputes by the non-judicial way is also acceptable. The subject of the thesis is about the resolving the administrative disputes between administration and private persons through non- judicial procedures which bind both parties İYUK approach that determines the kinds of cases according to the type of the activities of administration was adopted for the resolution of administrative disputes by non-judicial procedures too. Therefore the resolution of administrative disputes between administration and private persons by the non-judicial procedures were studied in three main sections: the non-judicial resolution procedure of administrative disputes cause of administrative transactions, the non-judicial resolution procedure of administrative disputes cause of administrative acts and the non-judicial resolution procedure of administrative disputes cause of administrative contracts. In this context, the description of resolution of disputes cause of administrative transactions and acts through the non-judicial procedures are based upon optional and mandatory administrative application procedures which were taken under the provision of the IYUK and the other special administrative procedure code and peace procedure at 659 of the Decree Law and the other special laws which has the peace process provision in. The resolution of disputes arising from public service concession contracts as through voluntary arbitration is mentioned about at the section of the non-judicial resolution procedure of administrative disputes cause of administrative contracts.