Marka konumlandırma stratejilerinin marka bilinirliğine etkisi: Bir araştırma
The effects of brand positioning strategies on brand awareness: A research
  1. Tez No: 415723
  2. Yazar: BAYRAM ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Markanın tüketici tarafından alışveriş tercihlerinde hatırlanması ve bir seçenek olarak yer alması ve söz konusu markanın satın alınma ihtimalinin yükselmesi, marka bilinirliği olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmada pazarlama faaliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturan marka bilinirliğinin sağlanması, güçlenmesi ve marka açısından değer ifade etmesi amacıyla atılan en önemli adımlardan biri olan“marka konumlandırma”marka bilinirliği açısından ele alınmaktadır. Analizler kapsamında çalışmada ele alınan 8 spor giyim markasının bilinirlik düzeyleri belirlenmiş ve marka konumlandırma stratejilerini belirlemek amacıyla hazırlanan sorulara alınan yanıtlarla birlikte söz konusu 8 markanın konumlandırma stratejileriyle bilinirlik düzeyleri arasında ilişkinin varlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Remembering of a brand as a choice in shopping preferences and increasing of that brand's chance of purchasing is called as“brand awareness”. In this study, we examine the brand awareness from the point of“brand positioning”that has a great impact on the building on brand awareness. In this study, we research the effects of brand positioning strategies of companies and its effect to brand awareness of those companies. With this purpose we used four mostly used brand positioning strategies to identify the sportswear brands positioning strategies and the effect of those strategies to brand awareness of those brands.