Hakem Sözleşmesi uyarınca hakemin hak ve yükümlülükleri
The rights and obligations of the arbitrator under the arbitrator's contract
  1. Tez No: 415728
  2. Yazar: ÖMER FARUK PETEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tahkim yargılamasının üç önemli boyutu vardır. Bunlardan birincisi, tahkim iradesini içeren uyuşmazlık tarafları arasındaki tahkim sözleşmesi; ikincisi, tahkim yargılaması, yargılama sonucunda oluşturulan hakem kararı ve bu kararın icrası; üçüncüsü ise, bu çalışmanın da konusu olan, uyuşmazlık tarafları ve hakem arasındaki iş görme sözleşmesidir. Tahkim yargılamasına ilişkin kanun düzenlemelerinde ve akademik çalışmalarda tahkim sözleşmesi ve hakem kararı ana konuları oluşturmasına karşın, hakem sözleşmesi üzerinde aynı ölçüde durulmamaktadır. Tahkim kurumunun tüm yönleriyle anlaşılabilmesi için ise, hakem ve taraflar arasındaki ilişkinin incelenmesi gerekir. Son iki yılda, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile hukukumuzdaki tahkim düzenlemelerinde, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile sözleşmeler hukuku alanında önemli reformlar gerçekleştirilmiştir. Tüm bu gelişmeler ışığında, tahkim yargılamasında hakemin durumunu tespit edebilmek için hakem sözleşmesi uyarınca hakemin yüklendiği hak ve borçların tahkim hukukunun kendine özgü yapısı ve sözleşmeler hukuku bakımından incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are three important dimensions of the arbitration; first of which is the arbitration agreement including the will of the parties. The second dimension is the arbitration proceeding, arbitration award made following the proceeding and its enforcement. The third and the last one is the contract between the disputing parties and the arbitrator, which is the subject of this study as well. Whereas arbitration agreement and arbitration award constitute the main issues both in the regulations of the law and in academic studies, the arbitrator's contract has been understudied. In order to understand all the aspects of arbitration, one needs to examine the relationship between the parties and the arbitrator. In the field of arbitration via the new Civil Procedure Law no. 6100 and in the field of contract law through the Turkish Code of Obligations no. 6098, crucial reforms have been carried out within the last two years. In the light of all these developments, in order to determine the status of the arbitrator, it is aimed to explore the rights and obligations taken over by the arbitrator in accordance with the compromissum with regards to the unique structure of arbitration and the law of contracts.