Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi çerçevesinde adli yardımlaşma
The mutual legal assistance within the scope of European Cybercrime Convention
- Tez No: 415727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E.EYLEM AKSOY RETORNAZ, YRD. DOÇ. DR. MURAT VOLKAN DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın konusu Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi Çerçevesinde Adli İşbirliğidir. Çalışmada Sözleşme'nin tesis etmeye çalıştığı adli işbirliği rejiminin ve bu çerçevede taraf devletlerin yerine getirmek zorunda oldukları yükümlülüklerin anlaşılması amaçlanmaktadır. Konu, üç ana bölüm altında ele alınmaktadır: Birinci bölümde; siber suçlarla mücadelede sorunlar ve uluslararası işbirliği ihtiyacı ortaya konmakta, İkinci Bölümde; Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi incelenmekte ve nihayet Üçüncü Bölümde; Sözleşme'de öngörülen adli işbirliği rejimi ortaya konmakta ve değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the judicial cooperation within the frame of European Cybercrime Convention. The goal of the study is to contribute to a better understanding of the judicial cooperation regime that supposed to be established by the Convention and the obligations of the contracting states thereof. The subject is examined under three chapters: The First Chapter presents the problems encountered on the fight against cybercrime and the need for international cooperation; The Second Chapter examines the European Cybercrime Convention and finally The Third Chapter address the judicial cooperation regime provided by the Convention.