Un regard aux rapports entre le droit, le pouvoir et les mouvements sociaux: Le devant de palais de justice comme un lieu de manifestation et protestation
Hukuk, iktidar ve toplumsal hareketler arasındaki ilişkilere bir bakış: Bir eylem ve protesto alanı olarak adliye önü
- Tez No: 415732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VERDA İRTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, hukuk, iktidar ve toplumsal hareketler arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de toplumsal hareketler, hukuk ve iktidar arasında nasıl bir ilişki biçimi olduğunu göstermektir. Bu bağlamda adliye önü bir eylem ve protesto alanı olarak analiz edilmektedir. İnsanların adliye önünde hukuka ve yargıya güvenmedikleri için bir araya geldikleri gözlemlenmektedir. Aynı zamanda, adliye önündeki bu insanlar, aynı hukuk ve yargıdan adalet talep etmektedirler. Bu nedenle, bu çalışmada şu soruyu yanıtlamayı amaçlamaktayız: Hukuk sistemine güven duymayan ancak bu sistemden adalet talep eden adliye önündeki insanların ikilemi nasıl açıklanabilir? Bu bağlamda, adliye önünde gözlemlenen eylemler, adliye önünde ve medyada görünme sıklıklarına göre şu şekilde kategorize edilmektedir: Devletin ya da bir devlet görevlisinin taraf olduğu davalar (siyasi davalar ve polis şiddeti davaları), kadın cinayeti, LGBTİ cinayeti ve iş cinayeti davaları için yapılan eylemler. Adliye önündeki eylemcilerin,“yargısal alanın”kendilerine özgü sermayeleri olan yeni“oyuncuları”oldukları gözlemlenmiştir. Eylemciler aynı zamanda, yargısal alanın dönüşümünde önemli bir rol oynamakta ve hukuku daha toplumsal kılma potansiyeli taşımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between law, power and social movements are examined. The purpose of this study is to show the type of relationship between social movements, law and power in Turkey. In this context, the front of the courthouse is analyzed as a place of demonstration and protestation. It was observed that people gather in front of the courthouse because they do not trust the law or the judiciary. At the same time, they demand justice from them. So in this study, we aim to answer the following question: how can one explain the paradox of people demonstrating in front of the courthouse who do not trust the judicial system but ask justice from it? In this context, the demonstrations observed outside the courthouse are categorized according to the frequency of their appearance in front of the courthouse and in the media as follows: demonstrations for cases in which the state or a state official are a party (politically motivated trials and trials for police violence); for cases of women's, LGBTI's et workers' murders. It was observed that the protestors in front of the courthouse are the new“players”of“juridical field”who own their own capitals. They also play an important role in the transformation of juridical field and they have the potential to make the law more societal.