Yabancı yatırım sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü ve uygulanacak hukuk
Settlement of disputes arising out of foreign investment contracts and applicable law
  1. Tez No: 415733
  2. Yazar: OZAN MERT ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Devletler ile yabancı yatırımcılar arasında imzalanan sözleşmeler 19. yüzyıldan beri uluslararası yatırımların temelini oluşturmaktadır. Yabancı yatırım sözleşmelerinin hem devletler hem de yatırımcılar açısından taşıdığı stratejik ve ekonomik önem nedeniyle, bu tür sözleşmelerin hangi hukuka tabi olduğu ve bunlardan kaynaklanan uyuşmazlıkların hangi forumda çözüleceği gibi konular da her zaman tartışmalı olmuştur. Bu çalışmanın amacı, yabancı yatırım sözleşmelerinin tarihsel gelişim süreci, türleri, içeriği ve tarafları hakkında genel bilgiler vermek, sonra da uyuşmazlıkların çözümü ve uygulanacak hukuka ilişkin farklı ihtimalleri ve tartışmaları ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Contracts signed between states and foreign investors form the basis of international investments since the 19th century. Due to the strategic and economic importance that the foreign investment contracts carry for both the states and foreign investors, issues such as which law should govern these contracts and what should be the forum for the resolution of disputes arising out of these contracts have always been controversial. The aim of this study is to provide general information about the historical development process, types, content and parties of foreign investment contracts, and then present the different possibilities and arguments on the issues of dispute settlement and applicable law.