İşletmelerin sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne sahip olabilmeleri açısından marka ekosisteminin önemi ve bir araştırma
Brand ecosystem as a sustainable competitive advantage for enterprises and a research
  1. Tez No: 415731
  2. Yazar: ÖZGE HABİBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
İşletmeler sahip oldukları varlıklar ve yetenekler ile değerler yaratırlar. Yaratılan değerler değer zinciri ile aktarılarak zenginleştirilmeye çalışılır. Yaratılan değerlerin rakiplerden üstün olması işletmeye sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlar. İşletmelerin değerlerini tüketicilerine ifade etmelerinin en iyi yolu markalama ile olmaktadır. Markalar tüketicilere değerler seti sunar ve bu değerler tüketicilerin beklentilerini ne kadar karşılarsa işletmelerin rekabet üstünlüğünü sürdürebilir kılmaları da o kadar kolaylaşır. Marka ekosistemi işletmenin marka değerini işletmenin her faaliyetinde göz önünde bulunduran ve atılan her adımın marka değerini arttırmasını amaçlayan bir süreçtir. Söz konusu çalışma işletmeler için değer zincirinin ve marka değerinin önemini vurgulayan marka ekosisteminin varlığının işletmelerin rekabet edebilirliğine etkisini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Enterprises create value with their assets and talents. Created values are enriched while being relayed through the value chain. Superiority of value ceated to competition creates sustainable competitive advantage. Branding is the best way to express the value created to consumers. Brands offer customers set of value and the more these values match customer demand, the easier it is for them to have sustainable competitive advantage. Brand ecosystem takes into consideration the brand value of the enterprise at every process and tries to reinforce it at each step. This study analyses the brand ecosystem, as a whole that emphasizes brand value and value chain, being the differentiator for sustainable competitve advantage.