İdari uyuşmazlıkların çözümünde yargı dışı bir araç olarak idari başvurular
Administrative recourses as an alternative dispute resolution method
  1. Tez No: 415736
  2. Yazar: YUSUF SERTAÇ SERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 544
Özet
İdare hukukunun en önemli amacının, kamu gücünü elinde tutan idarenin tasarrufları karşısında temel hak ve hürriyetlerin korunması olduğu ifade edilebilir. Yönetilenlerin hak ve özgürlüklerinin kamu gücünü elinde bulunduran idareye karşı korunmasından ve bu doğrultuda idarenin denetiminden hareketle, idari uyuşmazlıkların çözümünde yargı dışı etkin bir araç olarak benimsenebileceğini iddia ettiğimiz idari başvuru, idari yargı kurumuna“alternatif”bir kurumdur. İdari başvuru kurumu, etkin bir hukuki rejimle, idari uyuşmazlıkları çözmede idari yargıyı asla ikame etmeyecek ancak idari yargıya alternatif oluşturacak etkin bir araç olabilir ve olmalıdır.
Özet (Çeviri)
It can be said that the primary objective of administrative law is to protect civil rights and liberties against the acts of the administrative bodies holding the power of the state. Taking into account the protection of the rights and liberties of the governed against the administrative bodies holding the power and thus the inspection of the administrative bodies, administrative recourse, which can be claimed to be regarded as an efficient non-judicial tool for resolving administrative disputes, is an“alternative”institution to administrative jurisdiction. With an effective legal regime, the institution of administrative recourse will certainly not be replaced with administrative jurisdiction for administrative dispute resolution, yet it may – and should – be an efficient tool as an alternative to administrative jurisdiction.