Saf ve karma rekabet stratejilerinin kurum performansı üzerindeki etkisi: Türkiye imalat sektöründe bir araştırma
The effects of pure and hybrid competitive strategies on firm performance: A research on Turkish manufacturing sector
  1. Tez No: 415734
  2. Yazar: ALAZ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İşletmeler sektörde faaliyet gösterirken rakiplerine karşı sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeye çalışır ve bu sayede üstün performans sağlamayı hedefler. Elde edilen üstün performans ve sürdürülebilir rekabet avantajı sayesinde kendi çalışma alanlarında lider firma olmayı ve bu liderlik pozisyonunu sürekli olarak korumaya odaklanır. Porter (1980) tarafından ortaya atılan jenerik rekabet stratejisi modeli, arzu edilen sürdürülebilir rekabet avantajına ulaşmak ve üstün performans elde etmek için geliştirilmiş, şirketlerin uygulaması gereken stratejik tercihleri ortaya koyan bir modeldir. Söz konusu çalışmada, rekabet stratejisi ile kurum performansı arasındaki ilişki araştırılırken; saf, karma ve arada kalmış strateji tercihlerinin öz kaynak karlılığı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren imalat şirketlerinin performans farklılığı ve stratejik tercihin bu farklılıktaki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations aim to achieve sustainable competitive advantage against the competitors and gain the superior firm performance in their sectors. Under favor of these, companies focus on becoming the leader in the sector and preserve their position. Generic strategies model which was described by Porter (1980) offers companies to choose one of the competitive advantage for achieving superior performance in their scope. These competitive strategies are cost leadership, differentiation or focus. The purpose of the study was to focus on the relationship between competitive strategies and company performance and examine to pure and hybrid forms of generic strategies and their effects on return on equity (ROE) performance measurement ratio. According to this aim, the analysis carried out in this paper has concentrated on firm performance differences and strategic choice effects in manufacturing sector firms in Turkey.