Süleymaniye Kütüphanesi Es'ad Efendi bölümü 3424 numaralı şiir mecmuası (Mecmua-i Kasa'id) (52a-91a varak) (Transkripsiyonlu metin-inceleme)
Süleymani̇ye Li̇brary Esad Efendi̇ section number 3424 mecmuas of poetry (Mecmua-i̇ Kasa'i̇d) (52a-91a leaf) (Transcri̇ptional texts-revi̇ew)
  1. Tez No: 415749
  2. Yazar: KAMİL ALDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Derleyenin kendi isteğine, zevkine göre seçilen şiirlerden oluşan hacimli, kapsamlı bir mecmua; bizlere hem o şahsın zevk anlayışı hem de dönemin edebi özellikleri hakkında çok fazla bilgi sunmaktadır. Ayrıca birçok ürünü içinde barındırarak da değerli bir kaynak olarak çıkmaktadır karşımıza. Çünkü mecmuada yer alıp da divanlarda bulunmayan ya da daha farklı yer alan, yerleştirilen şiirler de fark edilip belirtilmekte. Ele aldığımız çalışma, Süleymaniye kütüphanesi 3424 numaralı şiir mecmuasının 52a-91a varaklarıdır. Eseri hazırlayan Nakip-zade Ni'meti Efendi ise aynı zamanda bir şairdir. Bu da esere ayrı bir önem katmaktadır. Çalışmamızda metnin genel muhtevasını, ilgili alanda geçen şiirlerin ve şairlerin sistematik bilgisini vererek çalışmamızın asıl bölüm olan transkripsiyonlu çeviri kısmını sunduk. son olarak da sonuç kısmıyla, incelediğimiz bölümdeki farklılıkları, dikkate değer noktaları vermeye çalıştık ve kaynakçayla bitirdik. Anahtar Sözcükler : Mecmua, Klasik Türk Edebiyatı, ġiir Mecmuası,Süleymaniye Kütüphanesi.
Özet (Çeviri)
A comprehensive periodical consisting of chosen poems according to compliers own wish and delight gives us a large sum of knowledge about not only the comliers sense of delight but also that periods literary features. It also faces us being a valvoble source keeping many litrary work in it. Because poems not taking place in periodicals but in collekted poems or taking place in a different type are noticed and pointed out. The litrary work we are studying on is the leaves of 52a-91a of poetry magazine number 3424 Süleymaniye Library. Nakıp-zada Nımatı Afandı is a poet as well. This also adds importance to the work. We presented the actual transcripted translation giving systematic information of the poems and poet on the field and general contend of our study. Finally we are tried give notable points and differencence is the parts we studied and finished with the bibliography. Keywords :Journal, Classical Turkish Literature, Journal of Poetry, Süleymaniye Library.