Hadisler ışığında terâvih namazı
Taraweeh worship in the light of hadith
  1. Tez No: 415773
  2. Yazar: İRFAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hadisler Işığında Terâvih Namazı“ adıyla yapmış olduğumuz Bu çalışmamızı: ”Hadislere Göre Terâvih Namazı, Dört Mezhebe Göre Terâvih Namazı ve Tarihten Günümüze Terâvih Namazı Tartışmaları“ olmak üzere üç bölümde şekillendirdik. Bu çalışmada kavram olarak ”terâvih" kelimesinin etimolojik tahlilini yaptık. Hz. Peygamber ve Hulefâ-i râşidîn dönemindeki terâvih namazının vakti ve rek'at sayıları ile ilgili rivâyetleri inceledik. Fıkhî açıdan da bu namazın hükmü ve niyeti ile ilgili hususları tahlile çalıştık. Ayrıca terâvih namazının tarihi süreç içerisindeki seyrini ele aldık. Terâvih namazıyla ilgili yapmış olduğumuz araştırmada bu namazın kılınışı hakkında birden fazla uygulama olsa da kıyâmın uzunluğu ve rek'at sayısı arasında bir oranlamanın bulunduğu kanaatine vardık. Netice itibari ile Ramazan gecelerinin ihyasının ancak namazla olabileceğini, bu namaz için herhangi bir sınırlama olmadığından kişinin tâkati ölçüsünde namaz kılarak Ramazan gecesini ihya etmenin en uygun kanaat olduğu sonucuna ulaştık. ANAHTAR KELİMELER Hadis, Ramazan, Teravih Namazı, Kıyâmu Ramadân, Cemâatü'l-Kübrâ
Özet (Çeviri)
We have shaped our study“Taraweeh Worship in the Light of Hadith”by four sections;“Taraweeh Worship According to Hadith, Taraweeh Worship According to Four Denominations, and Taraweeh Worship Discussions From Past to Present”In this study we have made the etymological analysis of the term Taraweeh. We have surveyed the rumors about the number of ra'kat and time of Taraweeh Worship in the period of Hz.Prophet and Hulefâ-i-Rashid. We have also tried to analyze the issues related juridical aspects of the provision and the intention of this worship . Additionally, we have considered the Taraweeh Worship's historical process. In our research about Taraweeh Worship, although there were many types of practising, we have derived a concluded that there were a ratio between the number of rak'ahs and duration of standing up. To summarize, we have made a conclusion that revival of the Ramadan Nights can only be done with the Taraweeh Worship and as there were no limitations about Taraweeh Worship, one can revive his Ramadan Nights with Taraweeh Worship as his strength permitted. KEY WORDS: Hadith, Ramadan, Taraweeh Worship, Kıyâmu Ramadân, Cemâatü'l-Kübrâ