Hadisler ışığında Hz. Peygamber'in duygusal zekası
Emotional intelligence of Prophet Muhammed in the light of hadiths
  1. Tez No: 209949
  2. Yazar: FAHREDDİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÂŞIKKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yirminci yüzyõlõn son dönemlerine kadar tanõma, anlama ve uyum yeteneğinin, bilişsel zeka olarak bilinen zihinsel yeterlilikle mümkün olduğu sanõlõyordu. Oysa, edebiyat, sanat, ilişki yönetimi ve benzeri diğer alanlarda daha farklõ zihinsel fonksiyonlarõn rol oynadõğõnõn fark edilmesi duygusal zekanõn ön plana çõkmasõna neden oldu. Duygusal zeka, duygularõn gücü ve kavrayõşõnõ insan enerjisi, bilgi ve etki kaynağõ olarak sezme, anlama ve etkili olarak uygulama yeteneğidir. Araştõrmamõzõn planõ gereği öncelikle duygusal zekayõ Kur’an perspektifinden ele aldõk. Giriş bölümünde duygu, zeka ve duygusal zeka kavramõnõn anlamlarõ üzerinde durduk. Birinci bölümün başlõğõ olan“Kur'an'da ve Hadislerde Duygusal Zeka”çerçevesinde öncelikle duygusal zekaya açõkça işaret eden, ayetlere temas ettik : a. Kavramayan kalp b. Mühürlendikten sonra anlayamaz hale gelen kalp c. Akletmeyen kalp ve duygusal zeka dezenformasyonu d. Düşünen kalp ve duygusal kilitlenme e. Benzeşen kalpler ve duygusal zekadan yoksun“bilmeyenler”f. Cahil kalp g. İnkâr eden kalp h. Kavrayamadõklarõ için kalpleri imandan çevrilenler Ardõndan Hz. Peygamber’in duygusal zekasõnõ öncelikle “kişisel yetkinlikler” ardõndan “sosyal yetkinlikler” olarak maddeler halinde arz etmeye çalõştõk. Hz. Peygamber’in duygusal donanõmõnõ, hadis külliyatlarõndaki “edeb, ahlak ve rikak” bölümlerindeki hadislerin õşõğõnda ve fakat duygusal zeka donelerini taban özellikler kabul ederek arz etmeyi planladõk.
Özet (Çeviri)
Until end of 20th century knowing, understanding and the ability of congruity was thinking as a reason of mental sufficiency which is known as cognitive intelligence. Whereas, the awareness of more different mental functions took role in the literature, art, cast of relation and in the other similar areas was the reason for Emotional Intelligence rise up to the foreground. The emotional intelligence is understanding and the ability of using effectively of the power and apprehension of emotion, human energy, perceiving as a source of information and effect.. Because of plan of our research, firstly we evaluate the emotional intelligence from the perspective of Quran. In the introduction we stress out conception of emotion, intelligence and emotional intelligence. We, firstly take in hand these subjects under the title of first part “ The Emotional Intelligence in the Quran and in the Hadith” and sign out of the hadith which touches and supports our ideas : a. the heart that cannot understand b. the heart that is not able to understand after being stamped c. the heart that does not reflect and disinformation of emotional inttelligence d. thinking heart and emotional motivation e. similar hearts and those who are lack of emotional intelligence and donyt know f. ignorant heart g. denying heart h. hearts refused since they cannot understand After this we tried to list the emotional intelligence of Prophet Muhammed (Peace be upon Him) as personal and social maturities. We planned to express the emotional equipment of Prophet Muhammed (peace be upon Him) in the light of hadiths within the “etiquette, ethics, and spiritual gentelness section” by using the intelligence data as the bases