Proliferatif diyabetik retinopatide ve proliferatif vitreoretinopati ile birlikte olan regmatojen retina dekolmanlarında vitreus vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeyleri
Vitreous Vascular Endothelial Growth Factor Concentrations in Proliferative Diabetic Retinopathy versus Proliferative Vitreoretinopathy with Rhegmatogenous Retinal Detachment
  1. Tez No: 416026
  2. Yazar: EMRAH UTKU KABATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞAR BATMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda proliferatif diyabetik retinopati ile birlikte olan vitreus hemorajisi ve/veya traksiyonel retina dekolmanı ile proliferatif vitreoretinopatiye sahip primer regmatojen retina dekolmanlarında vitreus VEGF-A düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniğinde Mayıs 2005- Mayıs 2008 tarihleri arasında 27 PVR'li regmatojen retina dekolmanına sahip hasta, 32 PDR'li hasta ve kontrol grubu olarak 10 künt göz travmasına sekonder lens luksasyonuna sahip hasta çalışmaya dahil edildi. 27 PVR'li regmatojen retina dekolmanına sahip hastaların 13'ünde grade B PVR, 14'ünde grade C PVR mevcuttu. 32 PDR'li hastanın 14 sinde traksiyonel retina dekolmanı 18'inde ise vitreus hemorajisi mevcuttu. Künt göz travmasına sahip kişilerde herhangibir sistemik hastalık ve/veya retina dekolmanı yoktu. Daha önceden göz içi cerrahi geçiren hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Grade B proliferatif vitreoretinopati ile birlikte olan regmatojen retina dekolmanına sahip hastaların vitreus VEGF-A düzeyleri (15.14±5.22 pg/ml) ile kontrol grubu olarak seçilen travmatik lens luksasyonuna sahip hastalardan alınan vitreus VEGF-A düzeyleri (16.19 ±5.76 pg/ml) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p= 0.83). Grade C proliferatif vitreoretinopati ile birlikte olan regmatojen retina dekolmanına sahip hastaların vitreus VEGF-A düzeyleri (99.15±38.58 pg/ml), kontrol grubu olarak seçilen travmatik lens luksasyonuna sahip hastalardan alınan vitreus VEGF-A düzeylerinden (16.19±5.76 pg /ml) istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksekti (p< 0.05). Grade B proliferatif vitreoretinopati ile birlikte olan regmatojen retina dekolmanına sahip hastaların vitreus VEGF-A düzeyleri (15.14±5.22 pg/ml), grade C proliferatif vitreoretinopatiye sahip regmatojen retina dekolmanına sahip hastaların vitreus VEGF-A düzeylerinden (99.15±38.58 pg/ml) istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşüktü ( p< 0.05). Proliferatif diyabetik retinopati ile birlikte vitreus hemorajisi olan hastaların vitreus VEGF-A düzeyleri (4534.01±1193.28 pg/ml), kontrol grubu olarak seçilen travmatik lens luksasyonuna sahip hastalardan alınan vitreus VEGF-A düzeylerinden (16.19 ±5.76 pg/ml) istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksekti (p< 0.0001). Proliferatif diyabetik retinopati ile birlikte traksiyonel retina dekolmanına sahip olan hastaların vitreus VEGF-A (5157.29±969.44 pg/ml) düzeyleri, kontrol grubu olarak seçilen travmatik lens luksasyonuna sahip hastalardan alınan vitreus VEGF-A düzeylerinden (16.19±5.76 pg/ml) istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksekti (p< 0.0001). Proliferatif diyabetik retinopati ile birlikte vitreus hemorajisi ve proliferatif diyabetik retinopati ile birlikte traksiyonel retina dekolmanı olan hastaların vitreus VEGF-A düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu ( p=0.11). Sonuç olarak VEGF sadece anjiogenez üzerinde değil PVR'nin ilerlemesinde yani fibrozis gelişmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess vitreous vascular endothelial growth factor (VEGF) concentrations in proliferative diabetic retinopathy (PDR) in comparison to proliferative vitreoretinopathy (PVR). Patients and Methods: This prospective study was performed in 69 eyes of 69 patients in the Turkish Ministry of Health Ankara Ulucanlar Eye Education and Research Hospital Retina Clinic between May 2005 and May 2008. Vitreous samples were collected from 69 eyes of 69 patients with traumatic lens dislocation (n = 10), grade B PVR with rhegmatogenous retinal detachment (n = 13), grade C PVR with rhegmatogenous retinal detachment (n = 14), PDR with vitreous hemorrhage (n = 18), and PDR with vitreous hemorrhage and tractional retinal detachment (n = 14). Vitreous fluid samples were obtained at vitrectomy, and the levels of VEGF were measured by enzyme-linked immunosorbent assay. Results: The mean vitreous level of VEGF was 15.14 ± 5.22 pg/ml in eyes with grade B PVR, 99.15 ±38.58 pg/ml in eyes with grade C PVR, 4534.01 ± 1193.28 pg/ml in eyes with vitreous hemorrhage secondary to PDR, 5157.29 ± 969.44 pg/ml in eyes with vitreous hemorrhage and tractional retinal detachment secondary to PDR, and 16.19 ± 5.76 pg/ml in eyes of the control group with traumatic lens dislocation.