Kırıkkale İli sıçrayıcı örümcek faunası:sistematiği ve biyoekolojisi (araneae: Salticidae)
The jumping spider fauna of kirikkale province: Systematics and bioecologies (araneae: Salticidae)
- Tez No: 416037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK DANIŞMAN, YRD. DOÇ. DR. FATMA AZİZE BUDAK YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezde, Kırıkkale ili sınırları içerisinde sıçrayıcı örümcek faunası araştırıldı ve 21 cinse ait 38 tür tespit edildi. İncelenen örnekler Nisan 2011 ve Ağustos 2012 tarihleri arasında bölgedeki çeşitli lokalitelerinden toplam 231 adet örnek toplandı. Çalışma sonucunda; Aelurillus gershomi Prószy?ski, 2000, Aelurillus luctuosus (Lucas, 1846), Chalcoscirtus infimus (Simon, 1868), Leptorchestes sikorskii Prószyn'ski, 2000, Neaetha absheronica Logunov & Guseinov, 2002, Pellenes moreanus Metzner, 1999, Plexippus clemens (O. P.-Cambridge, 1872) ve Synageles albotrimaculatus (Lucas, 1846) türleri Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlendi. Bu türlere ait sistematik ve faunistik bilgiler belirtildi, ayrıca ekolojik arazi notları kaydedildi.Çalışmada ayrıca Heliophanus C. L. Koch, 1833 cinsine ait Heliophanus auratus C. L. Koch, 1835, Heliophanus edentulus Simon, 1871, Heliophanus flavipes (Hahn, 1832), Heliophanus kochii Simon, 1868, Heliophanus lineiventris Simon, 1868, Heliophanus melinus L. Koch, 1867, Heliophanus mordax (O. P.-Cambridge, 1872) ve Heliophanus tribulosus Simon, 1868 türlerine ait 8 örnekten DNA izolasyonu gerçekleştirildi. Elde edilen DNA'lar 16S mitokodriyal RNA ve 28S ribozomal RNA bölgelerine ait primerler ile yükseltgendi. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ürünleri ABI 3130 XL Genetic Analyzer cihazında okundu. Elde edilen diziler Clustal W programı yardımıyla hizalandı. Veriler MEGA 5.1 programı kullanılarak analiz edildi. Heliophanus türleri arasındaki akrabalık ilişkilerini gösteren komşu bağlantı ağacı (Neighbour Joining Trees) oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, jumping spider fauna of Kırıkkale were investigated and 38 species belonging to 21 genera were identified. Examined samples were collected total of 231 samples from various localities in the region between April 2011 and August 2012. As a result, Aelurillus gershomi Prószy?ski, 2000, Aelurillus luctuosus (Lucas, 1846), Chalcoscirtus infimus (Simon, 1868), Leptorchestes sikorskii Prószyn'ski, 2000, Neaetha absheronica Logunov & Guseinov, 2002, Pellenes moreanus Metzner, 1999, Plexippus clemens (OP-Cambridge, 1872), and Synageles albotrimaculatus (Lucas, 1846) species were new records for Turkey spider fauna. Systematic and faunistic data on these species were defined, as well as ecological survey notes were recorded.In this study, DNA isolation was also performed from 8 samples belonging to the genus Heliophanus C. L. Koch, 1833; Heliophanus auratus C. L. Koch, 1835, Heliophanus edentulus Simon, 1871, Heliophanus flavipes (Hahn, 1832), Heliophanus kochii Simon, 1868, Heliophanus lineiventris Simon, 1868, Heliophanus melinus L. Koch, 1867, Heliophanus mordax (O. P.-Cambridge, 1872) and Heliophanus tribulosus Simon, 1868. Obtained DNAs were oxidated with primers regions of mitochondrial 16S RNA and 28S ribosomal RNA. Polymerase Chain Reaction (PCR) products were read in the ABI 3130XL Genetic Analyzer. The obtained sequences were prepared using Clustal W. Data were analyzed using MEGA 1.5 software. Neighbour Joining Tree which shows relationship between species of Heliophanus was created.