Kantian Empirical Cognition and Singular Concepts
Kantçı Deneysel Bilme ve Tekil Kavramlar
  1. Tez No: 416038
  2. Yazar: CENK ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin konusu deneysel sezgilerle deneysel kavramlar arasında tekillik ve dolaysızlık ölçütleri üzerinden yapılan ayrımdır. Bu konuda tezin amacı bu iki ölçütün birbirinden farklı, bağımsız olduğunu ve birinin diğerine indirgenemeyeceğini göstermektir. Bu amacı gerçekleştirebilmek ve söz konusu ölçütlere ilişkin daha açık bir yorum getirebilmek için ölçütlerin literatürdeki çeşitli yorumlarında beliren sorunların çözülebilmesi için ölçütler yeniden tanımlanmıştır. Sezgilerin de dolaylı olduğu fakat bu dolaylılığın kavramların dolaylılığından farklı olduğu savunulmuştur. Deneysel sezgiler ve deneysel kavramlar arasındaki ayrımın mantıksal olarak olanaklı nesnelerin varolma koşullarını sağlayan bir öğe bulabilmek için deneysel bilmeden kavramların soyutlanması yoluyla çözümlenmesine dayandığı iddia edilmiştir. Kavramlar ve sezgiler arasındaki ayrım kavramdışı içerik üzerine yapılan çağdaş tartışmayla ilgilidir. Bu tezde, deneysel bilmede kavramdışı içerik olduğu ancak uzayzamansal ilişkiler dışındaki kavramdışı içeriğin kavramların katılımıyla birlikte duyumlar aracılığıyla sağlanabileceğini düşünmenin olanaklı olduğu savunulmuştur. Tezin bir diğer temel amacı Kant külliyatında Kantçı felsefenin temel ilkeleriyle uyumlu olan tekil kavramlardan söz etmenin bir yolunu bulmak ve kavramların tekil kullanımına örnekler verebilmek için bir zemin sağlamaktır. Bu tezde, hem kavramların tekil kullanımlarının hem de tekil kavramların kavramların Kantçı bir yorumuyla uyumlu olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject-matter of this thesis is the distinction between empirical intuitions and empirical concepts in terms of two criteria, namely the singularity criterion and the immediacy criterion. The goal of the thesis on this issue is to show that these two criteria are distinct and independent from each other and one of them cannot be reduced to other. For reaching this goal and to provide a clearer account of these criteria, the two criteria are redefined to solve the problems that emerge in various interpretations of them in literature. It is argued that intuitions too are mediate but their mediacy is different from that of concepts. It is claimed that the difference between empirical intuitions and empirical concepts depend on the analysis of empirical cognition by abstracting concepts from empirical cognition in order to find an element that provide the conditions of existence of logically possible objects. The distinction between concepts and intuitions is related with the contemporary debate on nonconceptual content. In this thesis, it is argued that there is nonconceptual content in empirical cognition, but it is possible to think that the nonconceptual content other than spatiotemporal relations could be provided by sensations with the collaboration of concepts. Another fundamental goal of this thesis is to find a way to speak of singular concepts within the Kantian corpus that is compatible with the central tenets of Kantian philosophy and to provide a ground to give examples of the singular use of concepts. In the thesis, it is shown that both the singular use of concepts and singular concepts are compatible with the Kantian account of concepts.