Kırıkkale ili Çelebi ilçesi tarım işletmelerinde gelir dağılımı ve tüketim eğilimi
Income distrubution and consumption tendency on farms in Çelebi district of Kırıkkale province
- Tez No: 83548
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRIKKALE İLİ ÇELEBİ İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE GELİR DAĞILIMI VE TÜKETİM EĞİLİMİ Yeter SAYDAM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1999, Sayfa:81 Jüri:Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Bu araştırmada Kırıkkale İli Çelebi ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik analizleri yapılarak gelir dağılımı ve tüketim eğilimi ortaya konulmuştur. Araştırmanın birincil verileri tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 47 işletmede anket yaparak elde edilmiş, konuyla ilgili diğer istatistiki verilerden ve araştırmalardan da yararlanılmıştır. Üç büyüklük grubuna ayrılan işletmelerin araştırma sonuçlarına göre ortalama işletme arazisi 159,45 dekar olup, bunun % 68,62 si mülk arazi ve % 31,38'i de ortağa tutulan arazidir. İşletme arazisinin % 99,41'i tarla arazisi, % 0,59'u ise sebzelik, meyvelik, ağaçlık ve bağ arazisidir. Mülk arazi için G = 0,4339, işletme arazisi için G = 0,5185 olarak hesaplanmıştır. Ortalama tarımsal gelir 2.285.203.454 TL. olup, gelir dağılımı için G = 0,4617 olarak hesaplanmıştır. İşletme başına ortalama aile (hane halkı) geliri 2.361.800.900 TL.'dir. Aile geliri dağılımında Gini oram G = 0,4525 olarak hesaplanmıştır. Bulunan bu değerler incelenen işletmelerde gelirin dengeli bir şekilde dağıtmadığım göstermektedir. İşletmelerde ortalama tüketim eğilimi % 57,77, ortalama tasarruf eğilimi ise % 42,23 dur. Tüketim harcamaları içinde en yüksek payı % 53, 12 ile gıda harcamaları almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Mülk arazi,İşletme arazisi,Gayri saf hasıla,Tarımsal gelir, Aile geliri, Gelir dağılımı,Gini oram, tüketim eğilimi, tasarruf eğilimi. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis INCOME DISTRUBUTION AND CONSUMPTION TENDENCY ON FARMS IN ÇELEBİ DISTRICT OF KIRIKKALE PROVINCE Yeter SAYDAM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1999, Page:81 Jury :Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Taner KIRAL Prof. Dr. Kemal ESENGÜN In this research, the economic situation of the farms were analysed and income distribution and consumption tendency of farm families was presented in Çelebi district in Kırıkkale. The research data of this study, was provided by a survey work on 47 farms which were determined by stratified random sampling method. Also, the other statistical data and research results were utilized about this research. The Farms were classified into three size groups. According to research results, average land operated was 159,45 decar and 68,62 % of this was owned land, 3 1,38 % was share cropped land. 99,41 % of operated land was tillable land and 0,59 % was horticulture, vegetable, vineyard land and woodland The Gini ratio is 0.4339 for owned land, 0,5185 for operated land. The average net farm income was 2.285.203.454 TL, and the Gini ratio, for income distribution was calculated as 0,4617. The average family income per farm was 2.361.800.900 TL.The Gini ratio was calculated as 0,4525 for family income distribution. According to these results, income distribution seems not well balanced. The average consumption tendency on farms is about 57,77 %, and the average saving tendency is 42,23 %. The biggest share in the total consumption expenditures has food expenditures with 53, 12 % KEY WORDS: Owned land, oparated land, gross farm income, net farm income, family income,income distribution, Gini ratio, consumption tendency, saving tendency. IV