Kırıkkale ili'nin Keskin ilçesine bağlı olan Mehmetbeyobası'nın düğün gelenekleri, kına adetleri, gelin övme ve gelin güldürme havaları
- Tez No: 63783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ill Ö2ET Bu çalışma, Hacettepe üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı 'nda Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır» Araştırma Kırıkkale îli'nin Keskin ilçesi 'ne bağlı olan Mehmetbeyobası 'nda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Mehmetbeyobası 'ndaki düğün gelenekleri, kına adetleri ve kına gecesinde söylenen“Gelin övme ve Belin Güldürme Havaları”tespit edilmiştir» Obada insan yaşamının önemli dönüm noktalarından biri olan evlenme ve evlenme adetleri tüm ayrıntılarıyla incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca araştırma yöresi ile ilgili genel bilgiler de verilmiştir. İncelemelerde görsel ve işitsel belgeleme teknikleri kullanılmış, tarafsızlık ve objektiflik ilkelerine bağlı kalınmıştır. Kaynak kişilerden elde edilen verilere göre, üzerinde inceleme yaptığımız Mehmetbeyobası 'nda su önemli özelliklere rastlanmaktadır 5 Evlenme yası kızlar ve erkekler için geçmişte 12-13 yaslarında başlamaktayken günümüzde evlilik çoğunlukla 1S-S0 yaslarında yapılmaktadır.Evlilikler eskiden olduğu gibi bugün de genellikle görücü usulü ile yapılmakta ancak son yıllarda ailelerin istek ve tercihleri yanında evlenecek kız ve erke sin fikirleri de dikkate alınmaktadır. Baslık geleneği eski den burada yaygın olarak kullanılmakta ayrıca kız tara-fınaIV“Mehir”ismi ile bir ödeme de yapılmaktayken bugün ikisi de uygulanmamaktadır, ülkemizde görülen evlenme biçimlerinden dul bir kadının dul bir erkekle evlenmesi hali“Taygeldi evlilik”, iki kız kardeşin iki erkek kardeşle evliliği, içten ve dıştan evlilikler, akraba ve hemşehri evlilikleri, ailelerin birbirine karşılıklı kız vermesi anlamına gelen“Denisik”tipi evlilikler çoğunlukla uygulanmaktadır. Obada çokeşlilik görülmeyip tekeşlilik görülmektedir. Kız ve erkesin daha be bekken tamamen ailelerinin isteklerine bağlı olarak nişanlanmaları olan ve“Besikkertme”adı verilen evlenme biçimi geçmişten günümüze uygulanmamaktadır. Obada kız kaçırarak evlenme olaylarına eskiden sıkça rastlanmaktayken bugün seyrek olarak görülmektedir. Evlilikler, geçmişte sadece dinsel nikah ile yapılmaktayken günümüzde önce resmi nikah ardından da dini nikah ile yapılmaktadır. Sonuç olarak ;Mehmetbeyobası 'nda evliliğe ve yuva kurma ya verilen önem doğrultusunda düğün gelenekleri, gelenek ve görenekler, geçmişten günümüze zengin ve renkli bir tablo oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work was prepared as a thesis -for master's prog ramme of Hasettepe University, Ethnomusicology and Folklore Department o-f Ankara State Conservatory, Musicology Division. Research for the thesis had been done in a village named Mehmetbeyobası, o-f Keskin in Kırıkkale. During the research, wedding, hennaing customs and the“Bride praising and cheering songs”that are sang at the hen naing ceremonies in Mehmetbeyobasi had been determined. In the village, marriage which is one o-f the milestones o-f human life and marriage traditions were tried to examine in detail. In addition to this, general information about the area that the research had taken place was given as well. During the research, visual and auditory documenting techni ques had been used, impartiality and objektivity principles had been followed. According to the data that had been gathered from the sources, these points as follows were founds While the age of getting married was between IS and İ3 in the past, young people are getting married at the age of IS or SOç today. Marriages today are generally being arranged by parents' matchmaking without asking whether bride-to-be and groom-to-be agree the marriage as they were in the past,vi but nowadays, their pref erence is being considered. Tradition of“Baslık”and“iiehir”, money paid by bridegroom to the vil lage, but neither of them is being pursued anymore. Different types of marriages that are often seen in our country, like“Taygeldi”, which is a marriage between a widow and a widower, marriages between two sisters and two brothers or between relatives and“Denisik”, that is families' giving their daughters each others as brides are also popular in fiehmet- beyobasi. In the village, monogamy is being practised whereas polygamy is not. Betrothed while still an infant called“Be si kkertme”has been common. That is, parents announce their children engaged when they are still babies» Kidnapping girls to get married is still being practised although it is not so frequently done as it was in the past. Marriages used to be done by religious ceremony only, but today religious ceremony follows the official marriage ceremony. In conclusion, in tiehmetbeyobasx, the importance given to marriage and constituting a family have brought a variety to the traditions and customs related to marriage, and from past to present, these traditions and customs display a vivid picture of life.