ERP sistemi uygulama süreç analizi ms Microsoft Dynamics Nav Classic 2009 ile modül uygulama
ERP implementation process analys ms Microsoft Dynamics Nav Classic 2009
- Tez No: 416044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında son dönemlerin en yaygın çözümü olarak nitelendirilebilecek ERP kullanmaya karar veren orta ölçekli bir firmanın, danışman firma ile birlikte analizden, canlıya alınma aşamasına kadar devam eden süreçleri ve uygulamada karşılaşılabilecek olaylar örneklendirilmiştir. Giriş bölümünde ERP kavramı, tarihsel gelişimi sonrasında firmaların neden ERP çözümüne ihtiyaç duyduğuna değinilmiş, ERP uygulama aracı olarak Microsoft firmasının Dynamics Nav Classic 2009 programı kullanılmıştır. Bu program ve modülleri ile ilgili özet bilgi tasarımda kullanılan uygulama aracı başlığı altında bulunmaktadır. Gelişme bölümünde ERP sistemine geçiş sürecinin ilk adımı analiz ile başlayan uygulamanın, test sonrası canlıya geçişi ile tamamlanmasını ve her adımın detaylarını incelenmiştir. Uygulama bölümü, kavramsal olarak bilgisi verilen ERP modüllerinin Microsoft Dynamics Nav Classic 2009 programı üzerinden gösterimini içermektedir. Her modül ekran görüntüleri ile ana adımları üzerinden tanıtılmıştır. Sonuç bölümünde, ERP sistemin avantaj ve dezavantajları ile firmaların gelişim sürecinde nasıl bir kazanç ya da kayba dönüşebileceğini özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the dissertation study, recently the most common solution or the most widespread solution would be called as ERP who decides to implement a medium-sized firms and the consulting firms together analyzed with taken the vibrant ongoing process and period countered were illustrated . In the ıntroduction part ,the concept of ERP and the historical development will be anayzed and the reasons why the firms wil need the solution of ERP are going to be analyzed .As a means of ERP applizations , the coroporate of Microsoft s MS Dynamic Microsoft Dynamics Nav Classic 2009 s programme is going to be implemented . These programme and its modules will be used as a design under the implementation tools. In the development part, the ERP analysis will begin the first step of the translation to the implementation , within the translation to live after the test is completed and the dissertation will examine the details of each step . The part of application , consetual knowledge of the Microsoft Dynamics Nav Classic 2009 ERP modules is going to contain represantation of the program. The main steps of each module and the application will be illustrated. In the conclusion part, the dissertation will summaryze the prons and cons of ERP system for the firms what the firms will gain or loose during the development process.