Farklı içerikli diş macunlarının mine sertliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
The in vitro evulation of the effect of toothpastes with different contents on the enamel roughness and microhardness
  1. Tez No: 416092
  2. Yazar: EDA ARAT MADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Florürlü, Xylitollü, Probiyotikli ve Beyazlatıcı (Colgate Max Fresh, Xyliwhite, Periobiotic, İpana Beyaz Güç Karbonat) diş macunlarının daimi diş minesinin yüzey pürüzlülüğü ve sertliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 120 adet yeni çekilmiş çürüksüz ve yüzey kusuru bulunmayan daimi kesici dişlerin mine yüzeyi üzerinde gerçekleştirilmiştir. İlk olarak 120 adet diş her bir grupta 60 örnek olacak şekilde rasgele 2 gruba ayrılmıştır. G1: Mine yüzey pürüzlülüğüne bakılacak grup, (n:60); G2: Mine yüzey sertliğine bakılacak grup, (n:60). Daha sonra bunlar da kendi aralarında rasgele 4 alt gruba ayrılmıştır. Xyliwhite diş macunu jeliyle fırçalanacak grup, (n:15); Periobiotic probiyotikli diş macunuyla fırçalanacak grup, (n:15); Colgate Max Fresh diş macunuyla fırçalanacak grup, (n:15); İpana Beyaz Güç Karbonat diş macunuyla fırçalanacak grup, (n:15) olarak ayrılmıştır. Her bir diş, silikon kalıplar kullanılarak, kökleri bloğun içinde, kron kısımları yüzeye parelel olacak ve mine yüzeyleri açıkta kalacak şekilde kendi kendine polimerize olan akrilik rezin bloğa gömülmüştür. Her bir grup 4 farklı diş macunu ile 1 hafta sabah ve akşam 2 dk boyunca pilli diş fırçasıyla fırçalanmıştır. Diş fırçası başlığı mine yüzeyine paralel ve kılların tamamı mine yüzeyine dik olarak temas edecek şekilde yerleştirilerek, baskı yapılmadan aynı operatör tarafından uygulanmıştır. Mikrosertlik değişimlerini ölçmek için Vicker?s sertlik ölçüm cihazı, yüzey pürüzlülüğü değişimlerini ölçmek için ise profilometre cihazı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama±standart sapma, ortanca (en küçük-en büyük) olarak verilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar Kruskal Wallis testi ile yapılmıştır. Fark bulunması durumunda farkın hangi grup veya gruplardan kaynaklandığını saptamak için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Grup içi önce-sonra karşılaştırmaları Wilcoxon işaretli sıralar testi ile yapılmıştır. İstatistiksel analiz ve hesaplamalar için SPSS v.15.0 (Chi., IL, USA) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel önemlilik için p0,01), İpana Beyaz Güç Karbonat diş macunu, Xyliwhite Toothpaste Gel ve Periobiotic Probiotic Toothpaste ile fırçalanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlenmiştir. (p?0,01) Diş fırçalama işlemi sonrası ölçülen yüzey pürüzlülüğü değerlerinde ise Colgate Max Fresh diş macunuyla fırçalanan grupta istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken (p>0,01), İpana Beyaz Güç Karbonat diş macunu, Xyliwhite Toothpaste Gel ve Periobiotic Probiotic Toothpaste ile fırçalanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. (p?0,01) Sonuç olarak abraziv içermeyen florürlü Colgate Max Fresh diş macunu, daimi diş mine yüzey pürüzlülüğünü ve mikrosertliğini etkilemezken, abrazivler içeren Xyliwhite, Periobiotic, İpana Beyaz Güç Karbonat diş macunları daimi diş minesinin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertliğinde olumsuz yönde değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of Fluoride, Xylitol, Probiotic and Whitening (Colgate Max Fresh, Xyliwhite, Periobiotic, İpana White Power Carbonate) toothpastes on the permanent tooth enamel roughness and microhardness. The enamel surface of one hundred and twenty newly extracted non- carious permanent incisors which had no surface defects were used in this study. Firstly one hundred and twenty teeth will be randomly divided into 2 groups in each group of 60 samples. G1: the group which will be examined enamel roughness (n:60). G2: the group which will be examined enamel microhardness (n:60). Then this groups will be randomly divided into 4 groups among themselves. The group which will be brushed Xyliwhite toothpaste gel, (n:15); The group which will be brushed Periobiotic probiotic toothpaste, (n:15); The group which will be brushed Colgate Max Fresh toothpaste, (n:15); The group which will be brushed İpana White Power Carbonate toothpaste, (n:15). Each tooth will be buried to the self-polymerized acrylic resin block using silicone molds, roots will be in block, crowns will be parallel to the surface and enamel surfaces exposed. Each group was brushed using four different toothpaste for 1 week with battery-powered toothbrush at the morning and evening for 2 min. Toothbrush head was applied parallel to the enamel surface and bristles were placed in contact perpendicular to the entire enamel surface by the same operator without pressure. Vicker's hardness tester was used to measure the changes in microhardness, the profilometer was used to measure changes in surface roughness. Descriptive statistics were given as mean ± standard deviation, median (minimum-maximum). Kruskal-Wallis test was used for comparisons between groups. If you have noticed the difference, the Bonferroni correction Mann-Whitney U test was used to determine which group or groups due to the difference. İntra-group before and after comparisons were made with the Wilcoxon signed rank test. SPSS v.15.0 (Chi., IL, USA) software package was used for statistical analysis and calculations. P 0,01), statistically significant decrease was observed in groups brushed with İpana White Power Carbonate toothpaste, Xyliwhite Toothpaste Gel, Periobiotic Probiotic Toothpaste (p ? 0.01). No statistically significant differences were found in surface roughness values measured after tooth brushing process in group brushed with Colgate Max Fresh toothpaste (p>0,01), statistically significant increase was observed in groups brushed with İpana White Power Carbonate toothpaste, Xyliwhite Toothpaste Gel, Periobiotic Probiotic Toothpaste (p ? 0.01). As a result, Colgate Max Fresh abrasive-free toothpaste with fluoride has no effect on permanent tooth enamel surface roughness and microhardness, Xyliwhite, Periobiotic, İpana White Power Carbonate containing abrasive tootpastes led to changes negatively on permanent tooth enamel surface roughness and microhardness.